Albayrak, V-tipi toparlanma devam ediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, V-tipi toparlanmanın devam ettiğini ve ekonominin sağlam adımlarla büyüdüğünü belirtti.
03 Kasım 2020 Salı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter üzerinde yaptığı paylaşımda Türkiye ekonomisinin V tipi toparlanma eğiliminde olduğunu ve bu eğilimin de devam ettiğini dile getirdi.
 
Albayrak tarafından yapılan açıklamada, yeni dönem Türkiye’nin daha çok üretim, daha çok istihdam ve daha çok işgücü gibi şifrelerle yola çıktığını söyledi. Bu hedeflerin ise emin adımlarla devam ettiğini belirten Albayrak, yavaş yavaş ekonominin toparlandığını ve sağlam taşlar üzerine oturduğunu söyledi. V- tipi toparlanmanın devam ettiğini belirten Albayrak, istihdamın giderek arttığını ve aynı zamanda ihracattaki büyümenin de tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.
 
Yaptığı açıklamada, otomotiv satışlarının arttığına da değinen Albayrak, Türkiye’de üretilen araçların satışlarının ciddi şekilde arttığını söylerken, bu araçların payının %50’yi aştığını ifade etti. Ekim ayına ilişkin ihracat verilerine de değinen Albayrak, pandeminin etkisini sürdürmesine rağmen YEP hedefleri kapsamında ihracatın her gün daha da güçlendiğini ve ilerleyen süreçte daha da güçleneceğini belirtti. Ayrıca ihracatın her ay ve her yıl yeni rekorlara da imza attığının altını çizdi.
 
Altın hariç bir değerlendirme yapıldığında ihracatın ithalatı karşılama oranının %95,3 olduğunu belirten Albayrak, altınının hariç tutulması durumunda son 10 ayda ithalatın %5,1oranında düştüğünü açıklamasında vurguladı. Pandemi olmasına rağmen enflasyonun ise Şubat ayından daha alt seviyelerde olduğunu belirten Albayrak, ekonomik anlamda Türkiye’nin her geçen gün çok daha iyi noktalara gittiğini yineledi.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler