Ali Duman cevapladı! Borçlanma ile EYT’li olunur mu?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman katıldığı bir televizyon programında doğum ve askerlik borçlanmasının sigorta başlangıcı sayılır mı, EYT’li yapar mı? Sorusunun cevabını yanıtladı.
25 Kasım 2022 Cuma 17:12


Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman katıldığı bir televizyon programında doğum ve askerlik borçlanmasının sigorta başlangıcı sayılır mı, EYT’li yapar mı? Sorusunun cevabını yanıtladı.

HaberTürk’e katılan Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman milyonların merak ettiği doğum – askerlik borçlanması sigorta başlangıcı sayılıp sayılmayacağı sorusu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Doğan, “Normal emeklilik kanunlarımıza şuan askerlik borçlanması askerden sonra sigortaya girenler için sigorta girişini geri çeker. Askerli borçlanması yapıldığı tarihe gitmez. Buradaki vatandaşlarımızın bir çoğu bu konuda yanılıyor. Örneğin ben 95 yılında askerlik yaptım. 2 bin yılında da sigortaya başladım. Ben şimdi askerlik borçlanması yaparsam sigorta girişim 95 mi olur? Hayır, 95 olmaz. 2000 yılından önce yani ilk defa sigortaya çalışmaya başladığınız tarihten önce askerlik yaptığınız için askerlik süresi kadar borçlanırsanız girişiniz geriye çeker. Mesela ben 1 Haziran 2 bin girişliyim bu durumda askerlik sürem 15 ay  ben 15 ay askerlik borçlanması yaparsam sigortadan önce 98’de, 99’da 93’te o zaman 2 bin yılı Haziran ayından 15 ay geriye çeker 1999 yılının Mart ayına gelmiş olur. Dün Bakanın açıklamalarından yola çıkarak askerlik borçlanması sigorta girişini geriye çekme meselesi sadece devlet memuru kanunlarında olan 14400 sayılı kanunla 5 bin 434′ e eklenen 99 yılından sonra il defa devlet memuru olarak çalışmaya başlayanlarda uygulanan bir model. Şimdi SSK ve BAĞ-KUR’lu da doğum borçlanması sadece stajyer ve çırak olan kadınlarda fayda sağlıyor. Askerlik borçlanması, yurt dışı borçlanması, yıpranma hakları bunlar sigortada SSK’da ve BAĞ-KUR’da sigorta girişini geriye çeker. Sayın Bakan bunlar geriye çekmez gibi bir ifade kullanmış, devlet memurları için çekmiyor. Biz ümit ediyoruz ki umarım devlet memurlarına da bu hak tanınır” dedi.

Kategori:

Diğer Haberler