Alibaba’dan 200 milyar yuanlık dev yatırım

​Korona virüs nedeniyle iş yazılımlarına artan talep, teknolojik şirketlerin yatırlarını artırmalarına sebep oldu. Dünyanın en büyük elektronik ticaret şirketlerinden olan Alibaba, bulut altyapısı içi
20 Nisan 2020 Pazartesi


Şirketin yaptığı açıklamada, 200 milyar yuanlık yatırımın, veri merkezi altyapısının inşası ile yarı iletken ve işletim sistemi geliştirilmesine harcanacağının planlandığı belirtildi.
Yüzde 46 ile Çin’in bulut bilişim pazarındaki en büyük paya sahip olan Alibaba, başta işletme ve okullarda iletişim amaçlı olarak kullanılan DingTalk ve sosyal medya uygulaması Weibo olmak üzere yazılıma olan talebin yükseldiği belirtiliyor. 

Alibaba'nın bulut hizmetlerini yöneten Jeff Zhang, virüsün yol açtığı ekonomik durgunluğun ortadan kalkmasıyla birlikte yaptıkları yatırımın işleri daha da hızlandırmasını beklediklerini ifade etti.
Çin merkezli Alibaba’nın, bulut biriminin gelirlerinin 2019 yılının son çeyreğinde yüzde 62 artmıştı. Bu durum ilk kez bir çeyrekte 10 milyar yuan, yaklaşık 1.5 milyar doları aşması bakımından ekonomi çevrelerinde dikkat çekmişti.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler