Covid salgını Alman ekonomisini küçülttü

Alman ekonomisi Koronavirüs salgını sebebiyle alınan önlemler çerçevesinde yüzde 2,2 oranında küçülme yaşadı.
25 Mayıs 2020 Pazartesi


Almanya ekonomisi, Cuma günü açıklanan resmi verilere göre, dünya genelinde görülen Covid-19 salgını sebebiyle; yılın ilk çeyreğinde, önceki üç aylık dönem esas alındığında yüzde 2,2 oranında küçülme yaşadı. Bu küçülme Avrupa’nın en büyük ekonomisinin geçen yıla göre düşüşün ardından bir durgunluğa girdiğinin izlenimini sunmuş oldu.

Alman Federal İstatistik Ofisi verileri, Covid-19 krizinin ilk verilerini 15 Mayıs’ta sunmuştu. Eksi yönelim yayınlanan yeni raporla onaylanmış oldu. Bu negatif veriler Almanya ekonomisini bir durağanlık içine soktu. Alman hükümeti ekonomik programlarla salgının etkilerini sınırlandırmak için çalışmalara başladı.
Almanya ekonomisinde görülen Ocak – Mart döneminde gerçekleşen bu düşüş, 2009 yılından sonraki en büyük düşüş olarak gözlemlendi. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 0,3’lük büyüme ve dördüncü çeyreğinde yüzde 0,1 daralma gerçekleşmişti.

Avrupa’da önce İtalya’yı vuran kriz ardından tüm Avrupa’yı etkisi altına aldı. Avrupa ülkelerinde kamu hayatı ve işletmeler üzerinde bir dizi tedbirler alındı. Özellikle otomotiv gibi sektörlerde işleyen fabrikaların da kapanması, büyük ölçekli şirketlerin üretiminin durması anlamına geliyordu. Almanya’nın en önemli girdisi olarak görülebilecek sektörlerde alınan koronavirüs önlemleriyle, tedarik zincirinin bozulması ve üretimin durması ülke ekonomisini olumsuz etkiledi.

Yapılan araştırmada, mart ayı itibariyle aylık fabrika siparişlerinde yüzde 15,6 oranında ve sanayi üretiminde yüzde 9,2 oranında bir düşüş yaşandı. Ancak 20 Nisan itibariyle alınan önlemler gevşetilmeye başlandı; restoran ve kafeler açılmaya başladı ve otomobil üretimi yeniden başladı.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler