Altın fiyatları için dikkat çeken analiz

Altın fiyatları canlı, güncel ve anlık rakamları gün içerisinde yatırımcı tarafından merakla takip ediliyor. Yatırımcılar, Altın alım satım için doğru zaman mı? Gram altın düşecek mi yükselecek mi?”
21 Şubat 2022 Pazartesi

Dolar, euro gibi altın da yatırımcılar tarafından günlük ve anlık bir şekilde merakla takip ediliyor. Dolar ve eurodaki ani dalgalanma gibi altın da yaşanan dalgalanmalara karşı yatırımcılar, doğru alım ve satım zamanlarını doğru bilmek istiyor. 

Bu sebeplerden dolayı hemen herkes, altın hakkındaki doğru tahmin ve yorumları sıkı bir şekilde takip ediyor. Altın ile ilgili son açıklama ise Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir yatırım bankası olan Goldman Sachs ve bir diğer dünya devi banka Citi'den geldi. İki dev banka, bu yıl için altın fiyatları hakkında önemli tahminlerde bulundu. 

Peki bu açıklamalar ışığında, altın daha fazla ne kadar yükselir?

Diğer yandan altında meydana gelen dalgalanmalarda jeopolitik risklerin de etkisi çok fazla. Doğu Avrupa ülkeleri olan Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan kriz de yatırımcılar tarafından yakından izleniyor. İki ülkenin yarattığı gerilimle birlikte yükselişe geçen ons altın, bu hafta 1.900 doları aşarak geçen yılın 11 Haziran'ından bu yana en yüksek rakamı gördü. Gram altın ise 830 lirayı aştı, ons altın fiyatları da 1902 doları zorladı.

ALTINDA YAŞANAN HIZLI ARTIŞ

Bilindiği üzere gram altın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yılın aralık ayında açıkladığı kur korumalı mevduat sisteminden sonra 714 liraya kadar gerilemişti. Ancak gram altın 21 Aralık'ta yapılan açıklamadan sonra en fazla 833 TL'yi görmüş ve daha sonra da yatay bir seyir izlemişti. 

Ayrıca altının ons fiyatı, bu hafta 1900 doları geçerek geçen yılın haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkarak, yükseliş trendini üst üste üçüncü haftaya çıkarttı. Bu artış yüzde 2 olup 1897 dolara kadar çıktı.

DÜNYA DEVİ CİTİ BANKA'DAN ALTIN TAHMİNİ

Diğer yandan ABD merkezli dünya devi banka olan Citi'den kritik altın tahmin geldi. Banka, altın fiyatında yaşanan yükseliş hareketinin mayıs ayından sonra aşağı yönlü olacağını belirtti. Jeopolitik risklerin etkisinden bahseden bankaya göre altın fiyatları 1900 dolar seviyelerini görebilecek. Bunun yanında Fed'in faizleri artırması ve bilançosunu daraltmaya başlaması ile altında düşüş meydana gelecek.

2022 YILI İÇİN TAHMİN 1805 DOLAR

Altının ons fiyatının 2 bin 100 dolar olan rekoru tekrar görmesinin zor olduğunu kaydeden Citi, bu yıl için ortalama fiyatı 1805 dolar olarak tahmin etti.

GOLDMAN SACHS'TAN ÖNEMLİ ANALİZ

Diğer yandan Goldman Sachs’a bağlı stratejistler 8 Şubat’ta, altının ABD'de faizlerin arttığı dönemde iyi performans gösterdiğini belirterek 2022 sonunda altın fiyatlarının 2.150 dolara ulaşacağını düşündüklerini ifade etti.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler