Altın hesaplarını TL mevduata çevirenlere Merkez Bankası'ndan destek

3 ay, 6 ay ve 12 ay vadeli altından dönüşümlü TL mevduat hesabı için Merkez Bankası desteği. Detaylar haberimizde...
29 Aralık 2021 Çarşamba

Tıpkı yabancı para dönüşümlü kur korumalı TL mevduat hesaplarında olduğu gibi Altından dönüşümlü Türk lirası mevduat hesapları için de Merkez Bankası destek verecek. Resmi gazetede yayımlanan karara göre her gün saat 11’de Merkez Bankası tarafından gram altın fiyatı açıklanacak. Bu hesaplar için vadeler 3 ay, 6 ay ve 12 ay olabilecek.

Resmi Gazeteden duyuruldu

Merkez Bankası’nın yayınlanan tebliğinde, 29 Aralık 2021 tarihinden itibaren altın hesapları, hesap sahibinin isteğiyle Türk lirası mevduat hesabına dönüştürülebilecek.

Döviz kuru gibi altın fiyatı da açıklanacak

Kur korumalı TL mevduat hesapları için hafta içi her gün açıklanan döviz kuru gibi gram altın fiyatı da saat 11:00’de açıklanacak.

3 ay, 6 ay ve 12 ay vadelerle

Dönüşüm sonrasında açılacak yeni hesaplar 3 ay, 6 ay ve 12 ay vadelerle açılabilecek. Bankanın hesap için vereceği faiz, Merkez Bankası tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranından düşük olamayacak.
 
Vade bitiminde Türk lirası hesap sahibine ana para ve faizini banka ödeyecek. Altın fiyatında oluşan fark, faizden yüksek ise Merkez Bankası aradaki farkı ödeyecek. Vadeden önce çıkış yapılması halinde yatırımcı sadece anaparasını alarak çekilecek. Faiz veya destek ödemesi elde edemeyecek.

Diğer Haberler