Altın Nereye Gider?

ETF fonların en büyüğünden biri olan SPDR Gold fonun altın varlığı 798.85 ton seviyesinden son zamanların en büyük artışı ile birlikte 806,35 ton seviyesine yükseldi. Bu artışların kısa vadeli mi ?
17 Şubat 2014 Pazartesi 11:18


Altına büyük hedge fonları da rağbet göstermeye başlarken yükselişin ABD verilerine bağlı olarak sürebileceği belirtildi.

Geçtiğimiz hafta uluslararası piyasalarda ons başına yüzde 4 yükselerek 1300 doların üstüne çıkan altın yeni haftada da yükselişini devam ettiriyor. Hürriyet'in haberine göre; cuma günü ABD'de açıklanan zayıf üretim ve perakende verilerinin ardından Çin'de de yükselen sorunlu kredi oranları altına yönelimi artırdı.
u ekonomik görüntüde dolar endeksinin gerilemeye devam etmesi altın tarafındaki kısa vadeli rallinin devamına yol açıyor.
Gelinen noktada 1.300 seviyelerine ulaşan görüntüde 1.305 – 1.310 kritik eşiğe yakın bir noktadayız.

Bu bandın üzerinde haftalık kapanış yapılması yeni haftaya önemli bir görev verecek. Bu noktada üzerindeki kapanış yükselişi genişleyebilir. Bu durumda 1.335 seviyesi yeni hedef bölge konumuna gelebilir.

ETF fonların en büyüğünden biri olan SPDR Gold fonun altın varlığı 798.85 ton seviyesinden son zamanların en büyük artışı ile birlikte 806,35 ton seviyesine yükseldi. Bu artışların kısa vadeli mi ? olacağı önümüzdeki günlerde netleşebilir.

Teknik Rakamlar

Teknik açıdan 1.305 -1.310 bandı hedef olarak korunmaya devam ediyor Geçilmesi 1.335 seviyesini gündeme getirecektir. Haftanın son işlem gününde kapanış önemli olmakla birlikte 1.310 üzerinde olup olmaya önemli. Kar satışları sonrasında 1.285 seviyesi destek konumunda. Bu bölgenin altında olabilecek kapanış moralleri bozabilir.

TL/Gram:

$/ ons kısa vadede yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam ederken TL/Gram fiyatlarına bu artış yansımıyor. Nedeni $/TL’de gerileme. Görünen o ki $/TL 2.22- 2.23 üzerinde kalmadığı sürece gerileme eğilimi devam edebilir. Bu noktada $ /ons yükselirken TL/Gram fiyatlarına pozitif etkisi olmayabilir.

Yatırmcı Ne Yapmalı?

Altında haftanın son günü kapanış önemli. Teknik anlamda 1.305 – 1.310 kritik bölgeye yaklaştık. Bu seviyenin satış üretmesi ihtimaline karşılık gözlerimiz 1.285 desteğinde olacak. Eğer ki haftayı 1.310 üzerinde tamamlarsak yeni haftaya olumlu başlayabiliriz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler