Altınbank nedir? Altınbank’ın faaliyet alanları nelerdir?

Altınbank Nedir? İstanbul Kuyumcular Odası’ndan yapılan açıklamanın ardından bütün altın yatırımcıları bu sorunun cevabını aramaya başladı.
21 Mart 2022 Pazartesi

Altınbank Nedir? İstanbul Kuyumcular Odası’ndan yapılan açıklamanın ardından bütün altın yatırımcıları bu sorunun cevabını aramaya başladı. Oda tarafından yapılan açıklamaya göre banka bir yandan altın sektörünün finansal sorunlarını çözerken diğer yandan da altın mevduatı sahibi vatandaşlara para kazandıracak.
 
Altınbank, kuyumculuk sektörünün finansal ve kredi sorunlarına çözümler bulmak için kuruluyor. Öte yandan bankada altın mevduatı hesabı açan insanlar ise altına endeksli bir şekilde para kazanacak. Bankanın bu yıl faaliyete geçmesi bekleniyor.
 

İSTANBUL KUYUMCULAR ODASI’NDAN ALTINBANK AÇIKLAMASI


Altınbank ile ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, 40 bin kuyumcudan oluşan Türkiye kuyumcu ailesinin artık kendi bankasının olacağını belirtti.
 

ALTINBANK’IN AMACI NEDİR?


Altınbank’ın kuruluş amacını anlatan Mustafa Atayık, “Kuyumculuk sektörünün kredi ihtiyaçlarının karşılanması, sermayenin değerlendirilmesi, sektör ihracatının desteklenmesi ve yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması” ifadelerini kullandı.

Ayrıntılı bilgi için ziyaret edebilirsiniz: ALTINBANK


 

ALTINBANK TÜM KUYUMCULARA HİZMET VERECEK


Altınbank'ın amacını ve misyonunu anlatan Atayık, "Altınbank için üzerinde çalıştığımız projelendirilmiş altın/emtia/döviz transfer sistemleri yani EDT sayesinde, kuyumculuk ve yetkili müessese organizasyonlarının kullanımı sayesinde işlemler kolayca oluşturulabilecektir. Fiziki teslimat ve saklama merkezleri, sektörde gelişmiş fiziki transfer imkanları sağlanacak ve böylece ülkemizde belki de dünyada eşi benzeri görülmemiş bir sistemin hayata geçirilmesini sağlayacaktır. Kuyumculuk ve mücevherat sektörümüzün kurumsal yapıları, organizasyonları, Türkiye'nin en ücra köşesinde bile hizmet veren 40 bin civarındaki kuyumcu meslektaşımızın gücünün de bu amaç doğrultusunda birleştirilmesiyle, ülkemiz, ekonomimiz ve sektörümüz adına bu girişimin başlatılması çok isabetli bir karar olmuştur.
 

ALTINBANK, KIYMETLİ MADENLER, KIYMETLİ TAŞLAR VE DÖVİZ MERKEZLİ ÇALIŞACAK


Altınbank, altın bankacılığının lokomotifi olacaktır. Güçlü ortaklık yapısı oluşturabilecek. Çünkü, 40 bin meslektaşımız, sektörün kurumsal yapıları ortaklık yapısında kullanabilecektir. Ortakların kıymetli madenler, kıymetli taşlar ve döviz efektif işlemlerinde, sektöre özgü kredi mekanizmalarının geliştirilmesinde farklı bir yaklaşım getirecektir. Ayrıca, Borsa İstanbul üyeleri için de bir kaynak oluşturacaktır. Vatandaşlar için 'İkinci Adresiniz' ve 'Güvenli Limanınız' sloganlarının anlam bulduğu nokta olacaktır. Fiziki olarak kıymetli madenlere, taşlara ve dövize en kolay erişilebilen banka hüviyetine kavuşması hedeflenmektir."
 

ALTINBANK KÂR PAYI VERECEK


Altınbank'ta altın mevduat hesabı açanların para kazanacağını belirten İKO Başkanı Atayık, "Mudilerden toplanan kıymetli madenlere, kredilendirilmesinden gelen tutardan karşılanmak üzere yine bu mudilere kâr payı verilecektir. Yani, altın mevduat hesabı sahiplerine Türkiye’de ve belki de dünyada ilk olarak küçük ama ilave bir getiri sağlanmış olacaktır." dedi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler