Altında Senetli Satış Dönemi

Kredi kartına taksit sınırlaması sonrasında altın satışında senetli satışlar dönemi başlıyor.
05 Şubat 2014 Çarşamba 11:58


Kredi kartına taksit uygulamasına getirilen sınırlamalardan olumsuz etkilenmesi beklenen kuyumculuk sektörü tüketiciye farklı yollarla taksit yapma olanağını arıyor. Geçmişte yaygın olan senet uygulamasının tekrar gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Batı Anadolu Kuyumcular Birliği ve İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uca, sınırlamanın kısa sürede kepenk kapatmalara neden olacağını ileri sürdü. muhabirine açıklamalarda bulunan Uca, BDDK'nm yayınladığı genelge ile kredi kartına taksit uygulamasının tamamen kalkmasının sektörde şok etkisi yaratacağını savundu. Altın fiyatlarının yükselmesi sonrası kuyumcuların durgunluğa girdiğini, son 10 yılda çok sayıda kuyumcunun iflas ettiğini, son dönemde kredi kartına taksitle yapılan satışların piyasaya nefes aldırdığını kaydeden Uca, "Satışlarının yüzde 80'ini kredi kartına taksitle yapan üyelerimiz var. Genel olarak kuyumcuların iş hacminin yarısı taksitle. Kredi kartı bizim can simidimiz. Böyle bir ortamda taksiti kaldırırsanız piyasa çöker" dedi. BDDK'nm son yıllarda kuyumculuk sektörünü dikkate almayan uygulamaları hayata geçirdiğini, bankaların altın satışı konusundaki uyarılarının dinlenmediğini söyleyen Uca, kredi kartına taksit konusunda da BDDK yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde 6 taksit sınırının konuşulurken taksitin tamamen kaldırılmasının kendilerini çok üzdüğünü ifade etti. Uca, "Kuyumculuk, kimsenin dikkate almadığı bir sektör haline geldi. Ekonomi soğusun deniyor ama kuyumcu esnafının ne yapacağını soran yok" diye konuştu.
Taksit uygulamasının kaldırılmasında kuyumcuların bu olanağı tefecilik yapmak için kullandığı iddialarının etkili olduğunun konuşulduğuna da işaret eden Uca, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim meslek kanunumuz olmadığı için her isteyen kuyumcu dükkanı açıp 'altın alıp satıyorum' diyebilir. Kontrolsüzlük nedeniyle tefecilik gibi işlerin en kolay yapılacağı sektör haline geldik.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler