Altında tasarruf sistemi nasıl olacak? İşte 4 farklı senaryo

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kur Korumalı TL Mevduat Sisteminden sonra Altın tasarruf sistemini devreye sokmaya hazırlanıyor.
28 Şubat 2022 Pazartesi 09:30


VATANDAŞLAR 6 FARKLI HESABI TERCİH EDEBİLİR
 
Türk Lirasının özellikle kur karşısındaki kırılgan durumunu ve Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu krizi hafifletmek için yeni bir Hazine ve Maliye Bakanlığı Altın tasarruf sistemini hazırladı. Sistem 2 hafta önce Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından duyurulmuştu.
 
Hazırlanan altın tasarruf sistemi ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 farklı hesabı tercih edebilir. Bu hesaplar ise, Altın Depo Hesapları, Altın Katılım Hesapları, Çeyrek Hesap, Çeyrek Katılım Hesabı, Altın Dönüşümlü TL Mevduat, Altın Dönüşümlü TL Katılma Hesabı. 
 
KUYUMCULAR ÜZERİNDEN DE SİSTEME GİRİLEBİLİR
 
Diğer yandan altın rafinerilerinin hazırladığı yazılımlar sayesinde kuyumcu ağları üzerinden de vatandaşlar fiziki altınlarını getirip banka hesaplarına koyabilecekler. 
Bunun yanında kuyumcu üzerinden sisteme girmek istemeyen vatandaşlar banka şubelerine gidip fiziki altınlarını altın tasarruf sistemine dahil edebilecekler. 
 
Fiziki altınlarını ister kuyumcuya ister banka şubesine getiren vatandaşlar kendilerine en uygun değerlemeyi veren kuyumcu veya bankayı da seçme şansına sahip olabilecek. Ayrıca verilecek ek avantajlar da vatandaşlara ilgili bankaların hazırlayacağı platformlarda duyurulacak.
 
4 FARKI KAZANÇ SENARYOSU 
 
BİRİNCİ SENARYO;
 
BU senaryoya göre, vatandaş bankaya veya kuyumcuya 100 gram has altın getirildiğinde dönüşüm kuru 800 liradan hesaplanacak. Vadesi ise 3 ay olacak. Dönüşüm ile birlikte hesabında toplam bakiye 82 bin 208 lira olacak. Belirlenen 3 aylık vadenin sonuna gelindiğinde ise eğer altının gramı 750 lira olduysa vatandaşın kazancı 2 bin 808 lira olmuş olacak.
 
İKİNCİ SENARYO;
 
3 aylık vadenin sonu gelindiğinde altın gram fiyatı dönüşüm yapılırken belirlenen tutar ile eşit olması halinde sistem şu şekilde işleyecek. Vade sonunda gram altın aynı kaldıysa 1. seryoda verilen 800 gram kazanç örneğinde olduğu gibi vatandaşın kazancı yine 2 bin 808 lira olacak.
 
ÜÇÜNCÜ SERNAYO;
 
Üçüncü seryoda ise yine 3 aylık vade sonu altın fiyatının dönüşüm yapılırken ki tutarından faza, elde edilen kazançtan ise düşük olması durumunda gram 820 olduğunda vatandaşın kazancı daha yüksek olacağı için kazanç aynı kalmış olup 2 bin 808 lira olacak.
 
DÖRDÜNCÜ SERNARYO;
 
Son seryada ise 3 aylık vade sonunda gram altın fiyatının dönüşüm yaplirkenki tutarından ve kazançtan fazla olması halinde de yani eğer altın kuru 850'ye yükseldiyse hem 2 bin 808 lirayı hem de altının değerlemesinden kaynaklanan 2 bin 192'yi alacak. Burada toplam kazanç ise 5 bin liraya kadar çıkmış olacak.

Diğer Haberler