Altının Şaşırtan Yükselişi

Altının ons fiyatı,15 Nisan'dan beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.322 doları görerek, Irak'ta karmaşanın baş gösterdiği geçen hafta başından itibaren yatırımcısına yaklaşık yüzde 5,5 kazandırdı.
22 Haziran 2014 Pazar 14:02


Irak'ta yaşanan karmaşa ve kaosun bölgede jeopolitik riskleri artırması ve ABD başkanı Barack Obama'nın Irak'a, sayıları 300'e kadar olmak üzere ilave Amerikalı askeri danışman gönderme ve Bağdat ile Kuzey Irak'ta ortak operasyon merkezleri oluşturmaya hazır olduklarını söylemesinin hemen ardından petrol fiyatlarındaki yükselişe paralel altın fiyatlarında da önemli bir yükseliş görüldü.

Altının ons fiyatı, dün tarihli olarak 15 Nisan'dan beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.322 doları görerek, Irak'ta gergin karmaşanın baş gösterdiği geçen hafta başından itibaren yatırımcısına yaklaşık yüzde 5,5 kazandırdı.
Önde gelen analistlerin değerlendirmelerine göre, altının ons fiyatında jeopolitik risklerin fiyatlandığını petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi durumunda altın fiyatında 1.325 ve 1.350 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini, jeopolitik risklerin azalması veya petrol fiyatlarında bir gerileme görülmesi durumunda ise kazançların geri verilebileceğini belirtiyor.

Ası Neden Irak'taki Karmaşa ve Belirsizlik

Garanti Bankası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu konuya dair değerlendirmelerinde, altın fiyatlarındaki yükselişte petrol fiyatlarının hızlı yükselmesi ve Irak karmaşası etkili olduğunu belirterek, Irak'taki karışıklık sonucunda petrol fiyatlarında çok ciddi bir artış görüldüğünü belirti.

Altında uzun vadeli kalıcı bir alım yapıldığının söylenemeyeceğini aktaran Kalyoncu, uzun vadeli kalıcı pozisyona giren yatırımcı profilinin şimdilik pek görülmediğini kaydetti.

Noor Capital Market Uluslararası Piyasalar Uzmanı Ahmet Uluhan ise Fed'in varlık alımlarını sonlandırmasının ardından uzunca bir süre faiz artırımına gitmeme yönünde tavır ortaya koymasının piyasalar üzerindeki erken faiz artırım endişesini bitirirken, altında da tekrar yukarı yönlü atakların etkisini artırmasına neden olduğunu ifade etti.

Altının ons fiyatında 1.320 dolar seviyelerinin görülmesinin hemen ardından bir miktar düzeltme geldiğini görüldüğünü belirten Uluhan, "Altın 1.300-1.320 dolar bandında tutunarak gelişmeleri fiyatlamaya çalışacaktır. Şimdilik çözüm sürecine dair ABD yönetiminin tutumu merakla takip edilmeye devam edilecektir. Krizin boyutlarının büyümesi durumunda altının 1.330 - 1.350 seviyelerine doğru yeni bir atağa kalkması muhtemel görünüyor" şeklinde konuya ilişkin açıklamalarını sürdürdü.

Sektör Aktörleri Şaşkınlıkla İzliyor

Geçen haftalarda 83 lira seviyelerine kadar inen gram altının fiyatının son birkaç gün içinde 90 lira seviyesine hızlı çıkışı, altın sektörü temsilcilerinde bile şaşkınlık yarattı. Altnın hızlı yükselişine dair Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman:
    
"Sadece Irak'ta yaşananlar değil iç piyasada da doların yükselmesi de altın fiyatlarının yükselmesini sağladı diyebiliriz. Şu an bütün piyasalarda Amerika'nın Irak'a müdahale korkusu var. Bu da altında tepki yükselmelerine neden oluyor. Biz de bu olaylardan sonra altının yükselmesini bekliyorduk. Ancak 1 günde altının gramının 3 lira birden yükselmesi bizi bile çok şaşırttı. Ancak bu ani yükselişin böyle devam etmeyeceğini tahmin ediyoruz. Birkaç gün içinde fiyatların normal seyrine döneceğine inanıyorum. Ama önümüzdeki günlerde başka gelişmeler olursa bunun altın fiyatlarına yansıyacağı kesin." dedi.


Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler