Amerika Konut Alımı Geriledi

ABD konut alım verileri Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tamamının tahmininden daha düşük seviyede gerçekleşti.
29 Ocak 2014 Çarşamba 03:07


ABD'de yeni konut satışlarında iyimser tablo bozuldu. Yeni konutların satışları Aralık ayında beklenenden fazla gerilerken, sektörün 2008'den bu yana en iyi yıllık performansına gölge düşürdü. 

Ekonomistler Bu Kez Tahminlerinde Yanıldı

Satışlar % 7 düşüşle yıllık oranda 414 bine gerilerken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tamamının tahmininden daha düşük seviyede gerçekleşti. Kasım ayı satışları ise bir önceki açıklamadan daha düşük yönde revize edilerek 445 bin oldu. Birinci el konut sektörü 2013 yılında % 16.4 oranında bir sıçrama ile 428 bin olmuş, son beş yılın en yüksek oranına ulaşmıştı.
Konut sektörü, soğuk havanın piyasayı yavaşlatması ve alıcıların yükselen borçlanma maliyetleri ile emlak fiyatlarını karşılama çabası ile yavaşladı. Bununla birlikte, KB Home gibi inşaat şirketleri, piyasanın görünümü hakkında iyimserliğini korurken, artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için sektörün genişleyeceği düşüncesindeler.

“Paniğe Gerek Yok, Bu Sonun Başlangıcı Değil”

"Paniğe gerek yok ama kesinlikle iyi bir veri değil" diyen New York merkezli Bank of America Corp.'un yetkilisi Michael Hanson, "Konut sektörü toparlanmasında hiçbir şekilde bunun bir sonun başlangıcı olduğunu düşünmüyorum" şeklinde bir görüş bildirdi.

Hisseler de bu tablodan etkilendi. Hisseler verilerden sonra önceki kazançlarını silerek düşüşe geçti. Standard & Poor's 500 Endeksi, Haziran 2012'den beri en kötü haftasından sonra yüzde 0.1 gerileyerek New York saatiyle 10:17'de 1,789.24 puanda indi.  

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler