Anlaşma Sağlandı, Ambargo Kalkıyor

İran'a yönelik ambargoların kalkması için anlaşma sağlandı.
15 Temmuz 2015 Çarşamba 16:18


Batılı devletler ile İran arasında yapılan müzakerelerin sonucunda, ambargoların kalkmasını sağlayacak olan anlaşmanın yapıldığı bildirildi.

İRAN ORTODOĞU'DAKİ TEK GÜÇ OLUR MU?

P5+1 grubu, BM Güvenlik Konseyi ve Almanya'nın daimi beş üyesi olan Rusya, ABD, Çin, Fransa ve İngiltere tarafından oluşturularak, İran ile 17 gündür müzakere içerisindeydi. Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilen nükleer müzakerelerin sonucunda anlaşma sağlandığı bildirildi. Müzakerelerin sonucunda verilen bu karar, İran'a yönelik ambargonun kalkacağı anlamını taşıyor. Peki, ambargonun kalkmasıyla ekonomik sıkıntılarından kurtulacak olan İran, önümüzdeki süreçte tek güç haline gelir mi?

İran, sahip olduğu jeopolitik konumdan dolayı Ortadoğu'nun büyük güçlerindendir. Ayrıca şüphesiz ki dünyanın enerji güçlerinden biri olan İran, yapılan bu anlaşmadan sonra önemine önem katacaktır. Yaşanılacak olan önümüzdeki süreçte İran ile Rusya'nın stratejik bir ortaklık oluşturmasıyla, İran Ortadoğu'daki tek güç haline gelebilir. İran zaten dünyanın en büyük ikinci doğalgaz ve dördüncü petrol rezervlerinin üzerinde oturdu. Böyle bir güç için sağlanan anlaşmanın ardından bir çok şirket fırsatları değerlendirmek adına sıraya girecektir.

TÜRKİYE İLE İRAN ARASINDAKİ İLİŞKİLER NE OLACAK?

Türkiye ve İran, Ortadoğu'daki iki güçlü ülke olsa da farklı politikalara ve devletsel özelliklere sahip oldukları için birbirlerine rakip ülkelerdir. Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerde dönem dönem yumuşamalar yaşansa da, her iki ülkede de bölgesel güç olma isteği bulunduğu için daima rahip olarak kaldılar.
İran, ambargonun kalkmasını sağlayacak olan anlaşma sonrasında Türkiye'nin önüne geçebilir. Ancak Türkiye'nin ambargo dönemi boyunca İran'a destek olduğu ve daima İran'la ticaret yaptığı da unutulmamalıdır. Önümüzdeki süreçte İran'ın Türkiye'ye gösterecek olduğu tutum herkes tarafından merak ediliyor.

Kategori:

Diğer Haberler