Artık akıllı telefonlar POS cihazı olarak kullanılabilecek

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek tarafından yapılan açıklamalara göre, Kasım ayı itibariyle iş yerleri akıllı telefonlarını POS cihazı olarak kullanabilecekler.
29 Ekim 2020 Perşembe

Bankacılık sektöründe gelişen dijitalleşme adımları konusunda; en çok beklenen konulardan biri olan akıllı telefonunun POS cihazı olarak kullanılması gelişmesi, Kasım ayı itibariyle kullanılabilir hale gelecek. Her banka müşterisi için geçerli olmasa da Akbank müşterileri bu uygulamadan yararlanabilecek. Konu hakkında önemli noktalara değinen Akbank Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek, Android cihazlara indirilecek mobil POS uygulaması sayesinde artık fiziki POS'a ihtiyaç duyulmayacağını söyledi.

Civelek tarafından yapılan açıklamada, bu uygulama sayesinde fiziki POS cihazlarına ihtiyaç duyulmadan direkt olarak telefonun POS cihazı görevi görüp, ödeme işlemlerini gerçekleştirebileceğini ifade etti. Bu uygulamanın Kasım ayında başlayacağını belirten Civelek, özellikle KOBİ sınıfına giren iş yerlerinin bu uygulama sayesinde müşterilerinden kolaylıkla ödeme alabileceklerini söyledi. Sistemin son derece hızlı olduğunu ve aynı zamanda tüm güvenlik önlemleriyle donatıldığının altını çizen Civelek, Türkiye'de 700 bin basit usule tabi işletmenin olduğunu ve amaçlarının POS cihazı kullanmayan işletmelere ulaşmak ifade etti.

Mobil POS cihazıının normal POS cihazına göre maliyet anlamında daha düşük olduğunu söyleyen Civelek, sektörde bu teknolojiyi hayata geçiren ilk banka olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 250 TL temassız ödemelerin bu sistem sayesinde alınabileceğini belirten Civelek, bu tür ödemelerde müşterinin PIN girerek rahatlıkla ödeme işlemlerini gerçekleştirebileceğini belirtti. İşletmelerin konu hakkında Akbank'a müraacatta bulunmaları durumunda, yapılan incelemelerin ardından onay verilmesiyle birlikte sistemin anında kullanılabileceği de Civelek'in açıklamaları arasında yer aldı.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler