Asgari ücret zammı belli oluyor! 5.986 TL detayı

Asgari ücret tespit komisyonu bugün ikinci kez toplandı. Milyonlarca kişi asgari ücret zammını merak ediyor. Temmuz asgari ücret zammı ne zaman belli olacak, yeni asgari ücret ne kadar olacak?
30 Haziran 2022 Perşembe 15:03


Asgari ücret Temmuz zammı bugün açıklanabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Madrid dönüşünde asgari ücret zammıyla ilgili net rakamı ifade etmesi bekleniyor. Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrasında asgari ücrete görülmemiş bir zam yapılarak maaşlarda yüzde 50'nin üzerinde artış yapılmıştı. Yapılan zam sonrası asgari ücret 2022 yılı için net olarak 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlenmişti. Ancak enflasyon rakamlarının ilk 5 ayda yüzde 70’i geçmesiyle alım gücü düşen vatandaşın asgari ücrete ikinci bir zam yapılması konusunda beklentisi oluşmuştu.
 

İKİNCİ TOPLANTININ SAATİ BELLİ OLDU


Asgari ücret artışına yönelik çalışmalar bugün de devam edecek. Asgari ücret tespit komisyonu ek zam için saat 15:30'da toplanacak. Yeni asgari ücreti NATO zirvesi dönüşü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın açıklaması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışanları enflasyona karşı korumanın görevleri olduğunu belirtti. 4253 lira olan asgari ücretin yüzde 40'lık bir zamla 6 bin lira seviyesine yükselmesi bekleniyor.
 

ASGARİ ÜCRETTE MASADAKİ FORMÜLLER

YÜZDE 20 ARTIŞLA: 5.104 TL
YÜZDE 25 ARTIŞLA: 5.136 TL
YÜZDE 30 ARTIŞLA: 5.529 TL
YÜZDE 35 ARTIŞLA: 5.742 TL
 

6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİNE GÖRE…

6 aylık enflasyon beklentisine göre hesaplanan net asgari ücrete bakıldığında ortaya çıkan rakamın 5.986 TL olması bekleniyor. Maaşların Temmuz itibarıyla güncelleneceği bilgisine göre zammın en geç bugün belirlenmesi olası gözüküyor.


Diğer Haberler