Asgari ücrete temmuz ayında ne kadar zam yapılacak?

Asgari ücrete zam için geri sayım başladı. Peki asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete yüzde kaç zam yapılacak?
25 Haziran 2022 Cumartesi 13:51


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, alınacak zam kararının haftaya açıklanacağını duyururken, milyonlarca vatandaş "Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete yüzde kaç zam yapılacak?" sorularının yanıtını arıyor. 4 bin 253 TL olan asgari ücret yüzde 35'lik bir zam gelirse 5 bin 741 TL'ye, yüzde 40'lık bir zam gelirse 5 954 bin TL'ye ve yüzde 45'lik bir zam gelirse 6 bin 166 TL'ye yükselecek.
 

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ AYINDA NE KADAR ZAM YAPILACAK?


Akşam Gazetesi Yazarı Turhay Güler, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel A Haber ekranlarında yayınlanan Memleket Meselesi programında asgari ücrete temmuz ayında yapılması beklenen ek zamma ilişkin açıklamalarda bulundu.
 

"ASGARİ ÜCRETİN 6 BİN TL OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, katıldığı canlı yayında, dikkat çeken bir asgari ücret tahmininde bulundu. Asgari ücretin yapılacak zamla birlikte 6 bin TL olacağını iddia eden Güçlüer, "Devletin bu noktada büyük bir mücadele içinde olduğunu biliyoruz. Ankara'da inanılmaz bir çaba var. Şu anki enflasyon rakamlarını da değerlendirirsek asgari ücretin 6000 TL olacağını düşünüyorum." diye konuştu.
 

YÜCEL: "ASGARİ ÜCRET 6 BİN 166 TL OLMASINI BEKLİYOUZ"


Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel ise "Asgari ücrette ekmek teknesini de korumamız gerekiyor. Asgari ücretin 6 bin 166 lira olmasını umuyor ve bekliyoruz." dedi.
 

ÖZAL: "ASGARİ ÜCRET 6116 TL OLMASI GEREKİYOR"


TEK Parti Genel Başkanı Ahmet Özal da Açlık sınırının 6 bin lira olduğu bir yerde asgari ücretin 6116 TL olması gerekiyor. Zaten son altı aylık eflasyon yüzde 38 civarında. Enflasyon üzerinde bir fark verilirse harika olur. Bu esnafa da yansır." ifadelerini kullandı.
 

ASGARİ ÜCRET ZAM ORANI İÇİN YÜZDE 45 TAHMİNİ


Ekonomist Yusuf Dinç, yüzde 45'lik bir zammın yapılabileceğini belirtirken, "Yüzde 45 oranındaki tutar, İstanbul özelindeki reel tutar. Burada bu zam yapılırsa piyasa gerçeklerine getirilmiş olur. Türkiye mali disiplini çok güçlü bir ülke. Vergi dilimlerinde bir düzenlemeye gidilebilir." Öte yandan kulislerde asgari ücretin 5 bin TL olabileceği de konuşuluyor.

Diğer Haberler