Atina Borsası Bugün Açılıyor

Atina Borsası'nın bugün açılacağı açıklıyor.
03 Agustos 2015 Pazartesi


26 Haziran tarihinden bu yana kapalı bulunan Atina Borsası bugün açılacak. Yatırımcılar, hisse senetlerinin değer kaybedeceği yönünde tahminlerde bulunuyor.

BORSADA YÜZDE 20 DÜŞÜŞ YAŞANABİLİR

Atina Borsası, Yunanistan hükümetinin sermaye kontrolü kuralları koymasından bir kaç saat önce kapatılmıştı. Beş haftadır kapalı olan Atina borsası bugün açılıyor. Hisse senetlerinde yüzde 20 düşüş olabileceği tahmin ediliyor. Yatırımcılar, borsanın 26 Haziran'dan bu yana kapalı olması ve Yunan ekonomisindeki küçülmeden duyulan kaygı nedenleriyle borsada sert düşüşler olabileceğini söylüyor. Yunan ekonomisi 2014 yılına kadar 6 yıl üst üste küçülmüştü. Avrupa Komisyonu, Yunan ekonomisinin bu yıl yine durgunluk yaşamasını ve yüzde 2 ila yüzde 4 arasında daralmasını bekliyor.

BANKA HİSSELERİNDE DEĞER KAYBI BEKLENİYOR

Atina Borsası'nın beşte birini oluşturan banka hisselerinde keskin düşüş yaşanması bekleniyor. Atina Borsası'nın kapalı olduğu süreçte ABD'de işlem gören Yunan Ulusal Bankası'nın hisse senetleri yüzde 20 değer kaybetti. Yunanistan'da Başbakan Alexkis Tsipras hükümetine yakın olduğu bilinen Avgi gazetesinde, Yunan bankalarının sermayelerinin yeniden yapılandırılması için Atina'nın bu ay 10 milyar Euro bulmaya çalışacağı yazıldı.

Kategori:

Diğer Haberler