Avrupa Bankalarında Batık Kredi Riski Arttı

Avrupa bankalarının büyümesinin gelişen piyasalara bağlı olması sebebiyle Avrupa bankaları için gelişen piyasa riskleri arttı.
08 Eylül 2015 Salı

Avrupa bankalarının büyümesinin gelişen piyasalara bağlı olması sebebiyle, Santander ve Standard Chartered gibi Avrupa bankaları için gelişen piyasa riskleri arttı.

AVRUPA BANKALARI İÇİN RİSK ARTIYOR

Avrupa bankaları, gelişen ülke ekonomilerinin piyasalarında yaşanan karışıklık ile sarsılmasından sonra kar görünümünün kötüye gitmesi durumuyla karşı karşıya kaldı. Haziran ayınada göreve başlayan Standard Chartered Plc’nin CEO'su Bill Winters, finans kuruluşlarının en çok kar ettiği Asya'da batık kredilerin arttığını gözlemleyebilir.

İspanya’nın en büyük bankaları Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA ve Banco Santander SA, yurtiçindeki düşük faizlerin ülke büyümesini sınırlandırmasıyla Latin Amerika’dan gelen gelire güvenmiş durumda. Küresel ekonominin yavaşladığı endişelerini ise Fed'in uzun zamandan sonra ilk kez faiz artırımı için hazırlanması ve Çin'in yuanı devalüe etmesi tetikledi.

Brezilya ve Türkiye para birimleri önemli ölçüde değer kaybetti. Emtia endeksi ise 1999 yılından bu yana, geçtiğimiz ay en düşük seviyeleri gördü. Ayrıca Standard Chartered hisseleri de Ağustos başından beri Yunanistan dışındaki Avrupa bankaları içinde en büyük düşüşü yaşadı. HSBC Holdings Plc, Santander ve BBVA hisselerinde de sert düşüşler kaydedildi.

Kategori:

Diğer Haberler