Avrupa'da İlk Katılım Bankası Kuruldu

Kuveyt Türk İştirakı KT Bank AG'nin Almanya'da faaliyete geçmesi haberini içermektedir.
24 Temmuz 2015 Cuma 06:59


Kuveyt Türk, kıta Avrupa'sının ilk katılım bankası olan KT Bank'ı kurdu. Şubenin açılışında konuşma yapan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, Almanya'da faaliyete geçen banka için 3 yılda 8 şube açmayı hedeflediklerini söyledi.

KUVEYT TÜRK'ÜN AVRUPA ÜSSÜ ALMANYA

Kuveyt Türk, katılım bankacılığı alanında faaliyet gösterecek olan KT Bank'ın kurulması için Alman Federal Bankacılık Düzenleme Kurumu'ndan (Bafin) faaliyet izni aldı. Avrupa'nın en büyük ülkesinde, KT Bank AG'nin ilk şubesi finansın merkezi Frankfurt'ta açıldı. Ufuk Uyan açılış töreninde yaklaşık 3 yıldır izin alabilmek için çalıştıklarını belirtti. Ayrıca Uyan, Euro Bölgesi'nde faizsiz bankacılık kapsamında çalışan ilk banka olduklarının altını çizerken, Almanya ülkesini tüm Avrupa'ya açılan bir üs olarak gördüklerini de vurguladı.

HEDEF 486 MİLYON EURO

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan 45 milyon Euro sermaye ile faaliyete geçen KT Bank'ın açılış konuşmasında, ''Almanya'daki Müslüman nüfusun 45 milyar Euro'luk bir varlığı ve bu nüfusun ağırlıklı olarak 19-49 yaş aralığında olduğundan bahsediliyor'' dedi. Hemen ardından ise 2015'in sonuna kadar KT Bank olarak hedeflerinin mevduat toplamında 140 milyon Euro, aktif toplamında ise 150 milyon Euro'ya ulaşmak olduğunu belirtti.

Almanya'da hesap açmanın 10 günü bulabildiğini ifade eden Uyan, ülkede mevzuatın katı ve disiplinli olduğunu ve kara para incelemelerinden dolayı hesap açmanın uzun sürebildiğini bildirdi. 3 yılın sonunda 323 milyon Euro aktif büyüklüğe ulaşmayı planlayan bankanın, 5'inci yılın sonundaki hedefleri ise 486 milyon Euro olarak açıklandı.

Diğer Haberler