Azalan Risk Algısı Borsayı Yükseltiyor

Son üç ayda yüzde 21.5 oranında değer kazanan endeks, azalan risk algısıyla haftayı artıda kapattı
11 Mayıs 2014 Pazar 11:05


Borsaya ilgi hızla artıyor. Bunun nedenini anlamak için ise yönünüzü piyasalara çevirmeniz yeterli. Piyasalarda azalan risk algısı yatırımcıların borsaya odaklanmasına neden oluyor. Marttan bu yana yükselen borsa ilk çeyrek bilançolarla birlikte yükseliş grafiği sergilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftayı yüzde 5.28 oranında artış ile kapatan endeksin son üç aydaki getirisi ise yüzde 21.5 oldu.

Bu süre içerisinde en fazla kazandıran hisseler ise holding ve mali sektörde yer alan şirketler arasından çıktı. BIST 100 kapsamındaki hisselerden en yüksek getiri ise yüzde 89.22 ile Tekstilbank’ta gerçekleşti. Onu İttifak Holding yüzde 79.37 ile ve GSD Holding yüzde 64.77 ile takip etti.
Geçtiğimiz yıl FED’in sıkılaştırma kararlarıyla birlikte haziran ayından başlayarak gerileyen endeksteki düşüş mart ayında son buldu. Endeks, 3 Mart 2014 tarihinde en düşük kapanışını görürken, sonrasında özellikle yabancı yatırımcılardan gelen alımların da etkisiyle tekrar çıkışa geçti. Piyasada en fazla tartışılan konu bu yükselişin devam edip etmeyeceği oldu. Uzmanların teknik değerlendirmelerine göre BIST 100 26 Mart’ta gerçekleştirdiği sert çıkışının ardından düşüş trendini yukarı yönlü olarak kırdı.

Analistlere göre piyasa artık yeni bir trendin içine girdi ve endeks çıkış kanalı içine hareket ediyor. Gerçekleşen işlemlere ve fiyat artışına bakıldığında alıcıların ağırlıklı olduğu bir piyasadan söz etmek pek de yanlış olmaz. Bu durum boğa piyasasının varlığını teyit eder nitelikte. Endeksin çıkışa geçtiği son 3 aydan bu yana yüzde 21.5 oranında değer kazanan bir BIST 100 söz konusu. Aynı süre içinde yabancıların payında ise yüzde 2’yi aşan bir artış söz konusu oldu. Payları yüzde 61.07’den yüzde 63.44’e çıktı.

Borsada 422 Hisse İşlem Görüyor

Son üç ayda borsada gözlenen çıkış dar bir hisse grubu içinde kaldı. Borsada hali hazırda işlem gören toplam hisse sayısı 442 adet. Söz konusu hisselerden son bir ayda endekse paralel olarak yüzde 21.5’in üzerinde getiri elde eden hisse sayısı ise 135 ile sınırlı kaldı. Prim yapan hisselerden 17’si, BIST 30 Endeksi’ne dahil olan hisselerde yer alırken BIST 100’e dahil hisselerden yüzde 21,5 ve üzerinde artış gösteren hisse sayısı 43’te kaldı. Bu durum istatistiki olarak endeks 30 içinde yer alan hisselere yatırım yapanların daha kazançlı olduğunu gösteriyor. Endeks yükselmeye başladığında endeks hisselerine yönelim arttığı için bu hisseler de gözde oluyor.
 
Borsada böyle bir yükseliş gösteren tabloya rağmen kaybettiren hisseler de oldu. İşlem gören toplam 442 hisseden 89’u yatırımcısına kaybettirirken en fazla değer kaybı yüzde 69.39 ile İhlas Madencilik’te görüldü. İhlas Madencilik’i yüzde 66.88 ile Aksel Enerji ve yüzde 51.76 ile Esem Spor hissesi takip etti.

Endeks 30 hisseleri içinde sadece ENKA hissesi düşerken kaybı sadece yüzde 1.18 oldu. Endeks 100 içinde düşen hisse sayısı ise dokuz. Bu grup içindeki en fazla kayıp yüzde 31.44 ile Vakıf GYO hissesinde yaşandı. Geri kalan hisseler BIST 100 dışında kalan hisselerden. Bu durum da gösteriyor ki borsadaki her çıkış yatırımcıya kazandırmayabiliyor. Borsada seçici yaklaşılmadığı taktirde yükselen endekse rağmen kaybetme riski hiç de küçük değil.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler