Babacan: Görüşlerimi Daha Liberal İfade Edebilirim

Ali Babacan görevi bırakmasının ardından görüşlerini daha liberal ifade edebileceğini söyledi.
19 Eylül 2015 Cumartesi 17:11


Ali Babacan görevi bırakmasının ardından görüşlerini daha liberal ifade edebileceğini söyledi. Eski Başbakan Yardımcısı, Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen C20 (Civil20 - Sivil Toplum 20) Zirvesi'nin ikinci gününde yaptığı konuşmada, görevi bırakmasının ardından görüşlerini daha liberal olarak ifade edebileceğini açıkladı.

Babacan açıklamasında “Bizim Türk devletinin öncelikle olan belirledikleri ile STK arasında örtüşme var. 13 yıl devlet tarafında geçirdikten sonra C20 tarafındayım. Sonra daha liberal bir pozisyonda görüşmeleri ifade edebilirim. Küresel büyümenin krizden sonra yavaş yavaş başladığını gördük ama büyümenin kalitesine göre sorunlar var.” ifadesini kullandı. 

Babacan konuşmasında ekonomiyle ilgili olarak da değerlendirmelerde bulundu. Babacan'ın sözleri şu şekilde oldu: “ Büyüme kapsayıcı değildi. Büyüme parasaldan geliyordu, reformdan değil. Yeteri kadar dikkat gösterilmiyordu. İstihdamı yaratacak olan günün sonunda özel sektörün yaptığı yatırımlar genel kanaatin aksine kamunun yatırımları o kadar büyük istihdam yaratmıyor.

Kapsayıcılığın uluslararası tarafı da var. Düşük gelirle ülkelere başvuru yaptık. Bizim G20’mizde böyle ülkeler var. Böyle görüştükleri sürece görüşülüyor.
Bildiriye baktığımızda en az gelişmiş ülkeler G20, belki dünyanın yüzde 43’ünü temsil ediyor ama yine de tamamını değildir. Eski ve yeni başbakan yardımcılarının yan yana oturması yaygın bir şey değildir. Bu çalışmalarımızın pürüzsüz bir şekilde geçtiğini gösterir.”

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler