Bakan Albayrak'tan bankalara uyarı!

Hazine ve Maliyet Bakanı Berat Albayrak, bankalardan milli şuur ile hareket etmelerini beklediklerini dile getirdi.
23 Haziran 2020 Salı

Hazine ve Maliyet Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurul Açılışında bankaların kredi politikalarına ve diğer bankacılık işlemlerine dair değerlendirmeler bulundu. Albayrak, ekonominin gidişatı, normalleşme süreci ve ikinci dönem ekonomi beklentileri hakkında da birtakım açıklamalarda bulundu.

Albayrak, alınan önlemler sonucunda Türkiye ekonomisinin normalleşme sürecine en hazır giren ekonomilerden biri olduğunu belirtti. Haziran ayında ekonomik anlamda ciddi bir toparlanma beklentisi olduğunu belirten Albayrak, şuan için bir istihdam paketi üzerinde çalıştıklarını ve bu paketin ekonomiye çok ciddi can vereceğini dile getirdi. Ayrıca Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nin 280 milyar TL'yi aştığını da sözlerine ekledi. İhracatta toparlanmanın hızlı bir şekilde ilerlediğini söyleyen Albayrak, Türkiye'nin V şeklinde bir toparlanma ile ekonomisini daha iyi bir hale getireceğini vurguladı.

"Bankalar yerli üretimi desteklemeli"

Bankaların eski alışkanlıklarından kurtulup, kalkınma hedeflerine uyumlu olan bankacılık politikası izlemeleri gerektiğini belirten Albayrak, aynı zamanda bankalardan milli şuur ile hareket etmelerini beklediklerinin de altını çizdi. Bankaların kaynaklarını en verimli alanlara yönlendirmeleri ve verdikleri kredilerin de arkasında durmaları gerektiğini belirten Albayrak, verilen kredilerin takibinin yapılması gerektiğini ve tüketiciyi kendi haline bırakmamak gerektiğini söyledi. 

Bankaların yerli üretime destek olmasını istediklerini söyleyen Albayrak, finansman paketlerinin hazırlanıp üreticilerle birlikte kullanılması gerektiği, ayrıca Türkiye'de üretilebilen tüm ürünlerin Türkiye'de üretilip, dışarıya ihtiyaç duyulmaması ve bankaların bu konuda da destek sağlamaları gerektiğini sözlerine ekledi. 

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler