Bakan Canikli’den Müjde

Esnaf ve sanatkarların uzun zamandır beklediği faizsiz kredi açıklandı
27 Ocak 2015 Salı 12:47


Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere sahip olan esnaflara ve yeni girişimcilere Bakan müjdesi! Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli binlerce kişiyi yakından ilgilendiren bir açıklama yaptı.

Bakan Canikli yazılı açıklamasında, esnaf ve sanatkarlara kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan kredilere ilişkin Bakanlar Kurulu kararının 21 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsattı. Ardından kaybolmaya yüz tutmuş meslek sahiplerine ve yeni girişimcilere sıfır faizli kredi uygulamasının başladığının müjdesini verdi.
Bakan Nurettin Canikli’nin yzılı açıklaması şöyle: "Esnaf ve sanatkarlarımızın beklentileri sonrasında Sayın Başbakanımız tarafından müjdelenen uygulamalar Bakanlar Kurulu kararı ile hayata geçti. Böylece el dokumacılığı, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı tarafından kabul edilen geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyetini sürdüren esnaf ve sanatkara pozitif ayrımcılık yapılacak."

Canikli, ilgili meslekleri icra edenlerin 2015'te kullanacağı kredilerin faizinin tamamının Hazine tarafından karşılanacağını da açıklamasına ekledi. Ayrıca uygulamanın, kültürel ve sanatsal değerlerin yeni kuşaklara aktarılmasında köprü işlevi görenlere hükümetin vefa göstergesi olduğunu belirtti.

3 Yıllık Ustalık Belgesi Sahibi Olmak Gerekiyor

Bu yeni düzenlemeyle kredi başvuru tarihi itibarıyla en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olanlar sıfır faizli kredi imkanından faydalanabilecekler. Ayrıca ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlar da sıfır faizle kredi kullanma imkanına kavuşanlar arasında yer alıyor.

Bakan Canikli, imalat ve tamirat ile hizmete ilişkin meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara kullandırılan krediler için ödenmesi gereken faizin yarısının Hazine tarafından karşılanacağını da açıklamasına ekledi. Ayrıca 2002-2014 döneminde, Türkiye genelinde kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla yaklaşık 1 milyon 100 bin küçük işletme, esnaf ve sanatkarın kullandığı düşük faizli kredilerin 39,9 milyar liraya ulaştığını belirtti.

Hükümetin bu konuya verdiği önem doğrultusunda söz konusu kredilere tahsis edilen kaynakların 2015 yılı bütçesi içerisinde 600 milyon liraya ulaştığının belirlendiğine de açıklamasında yer veren Bakan Canikli, "Sayın Başbakanımız bu ödeneğin 750 milyon liraya çıkarılacağını müjdelemiştir. Bu ödeneğin tamamının 2015 yılı içerisinde kullanılması halinde, küçük işletmelerin, esnaf ve sanatkarın kullanabileceği toplam kredi hacminin 16 milyar lirayı aşması beklenmektedir" şeklinde bir açıklamada da bulundu.

Diğer Haberler