Bakan Nebati’den akaryakıt fiyatlarıyla ilgili kritik açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomi gündemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kur Korumalı Mevduat hesabında 557 milyar TL biriktiğini belirten Nebati, akaryakıt zamlarının...
15 Mart 2022 Salı 10:53


Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomi gündemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kur Korumalı Mevduat hesabında 557 milyar TL biriktiğini belirten Nebati, akaryakıt zamlarının vatandaşa yansıtılmamaya çalışıldığını belirtti.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, enflasyon ile mücadele, gıdada arz güvenliğinin sağlanması ve akaryakıt fiyatlarına ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu.
Nebati, önceliğin enflasyon olduğunu belirterek, “Artan emtia fiyatları kaynaklı olarak tüm dünyada enflasyonun yükseldiğine tanık oluyoruz. Bu konuda gerekli tüm adımları atmakta ve enflasyonla mücadele kapsamında çalışmalarımıza kararlılıkla devam etmekteyiz. Bu kapsamda, Kur Korumalı Mevduat gibi yenilikçi ve kapsamlı metotları devreye aldık. Böylece, Kur Korumalı Mevduat hesaplarında yüzde 56’sı dövizden dönüşmek üzere 557 milyar lira birikmiştir” diye konuştu.
GIDA ENFLASYONUNU DÜŞÜRMEK İÇİN NELER YAPILDI?

Gıda fiyatlarındaki artışı önlemek için başvurulan yolları anlatan Bakan Nebati, “Gıda fiyatlarındaki artışı kontrol altına almak için tarımsal destekleri artırdık. Bunun yanı sıra gübre fiyatlarında da indirim yaptık” ifadelerini kullandı.

ENFLASYONLA MÜCADELE TİMLERİ SAHADA

Nebati, şunları kaydetti, “Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan Enflasyonla Mücadele Timi saha denetimleri ile firmalar yakından denetlenmekte ve incelenmektedir. Fahiş fiyat uygulayan ve stokçuluk yapan firmalara karşı yasal zeminde sert önlemler alınmaktadır. Bununla birlikte, enflasyonun üzerinde risk oluşturan yapısal unsurlara yönelik çalışmalarımızı Fiyat İstikrarı Komitesi bünyesinde detaylı olarak ele almaktayız. Ayrıca, uygulamaya aldığımız KGF paketleri ile seçmeli bir şekilde, enflasyonist etki oluşturmadan yatırım yapan işletmelerimizi ve ihracatçılarımızı destekliyoruz.”

“AKARYAKIT ZAMLARI MÜMKÜN OLDUĞUNCA AZ YANSITILMAKTADIR”

Akaryakıt konusunu ele alan Bakan Nebati, şunları söyledi: “Ülke olarak maalesef petrol ürünlerinin yüzde 90’nın üzerinde bir kısmını ithal ederek karşılamaktayız. Bilindiği üzere, petrol alım satımında da fiyatlar en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa koşullarına göre oluşmakta ve bu çerçevede EPDK tarafından fiyat izlemesi yapılmaktadır. Akaryakıt fiyatları uluslararası piyasalarda belirlenen petrol fiyatlarına göre şekillenmektedir. Ukrayna’daki gelişmelerin de etkisiyle petrol fiyatları yılbaşındaki 77 dolardan 130 dolar seviyelerine kadar yükselmiştir. Bu artış da kaçınılmaz olarak akaryakıt fiyatlarına yansımaktadır. Devlet olarak bu artışların kalıcı olmaması ve vatandaşlarımıza mümkün olduğunca az yansıması için gerekli tedbirleri almaktayız.”

Diğer Haberler