Bakan Pakdemirli'den 2 bin lira tarımsal destek müjdesi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal destek ödemelerinin 2 bin TL altında olmayacağını açıkladı.
15 Ekim 2020 Perşembe

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptıkları yeni düzenleme sonucunda tarımsal destek alan çiftçilerin artık 2 bin liranın altında ödeme almayacaklarını ifade etti. Bakan Pakdemirli yaptıkları yeni düzenleme sonucunda ilk yıl 2 bin lira altı tarımsal destek ödemesi alan kişilerin, ikinci yıllarında 2 bin liranın altında ödeme almayacakları müjdesini verdi.

Pandemi sürecinde tarımın ne kadar önem taşıdığını daha iyi bir şekilde gördüklerini bu nedenle de tarımı daha çok desteklemeleri gerektiğini ifade etti. Türkiye'nin gıda arzı konusunda hehrangi bir sorun yaşamadığını söyleyen Pakdemirli, Türkiye'nin tarım konusunda tükettiğinden fazla ürettiğini söyledi. Türkiye'nin pandemi sürecinde market ve pazarlarda ürün konusunda sorun yaşamadığını ve yurtdışında da durumun tam tersi olduğunu söyleyen Pakdemirli, Türkiye'de tarımın genel hasıla konusunda %6'lık bir paya sahip olduğunu söylerken, pandemi sürecinde tarımsal hasılanın %46 üzerinde arttığını belirtti.

2017'de tarımsal hasılanın 189 milyar TL'den 277 milyar TL'ye yükseldiği belirten Pakdemirli, Türkiye'nin tarımda dünyada ilk 10 sırada yer aldığına da dikkat çekti. Bu yıl yeni bir karar aldıklarını söyleyen Pakdemirli, ilk sene için 2 bin lira altında tarımsal destek ödemesi alan çiftçilerin ikinci yıllarında 2 bin liranın altında destek almayacaklarını ve destek miktarının 2 bin liranın üstüne çıkacağını söyledi. Böylelikle küçük esnaf olarak tabir edilen çiftçilerin daha iyi koşullarda destek alacaklarını söyledi. 

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler