Bakan Pekcan, ekonomik tabloda normalleşme sinyalleri alındığını söyledi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatçı birlikleri ödül törenine telekonferans yöntemiyle bağlandı. Ekonomiye değerlendiren Pekcan, normalleşme sinyalleri aldıklarını söyledi.
08 Temmuz 2020 Çarşamba

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatçılar birliği ödül törenine telekonferans yöntemiyle bağlandı ve ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu.

Pandeminin ülkemizde etkili olmasıyla birlikte hemen temassız ticaret üzerine bir sistem kurduklarını ve bu sisteme önem verdiklerini söyleyen Bakan Pekcan, temassız ticaretin yanı sıra Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbir paketi sayesinde iş dünyasına da önemli destekler verdiklerini belirtti. Bankaları da bu destek zincirinin önemli bir parçası haline getirdiklerini söyleyen Bakan Pekcan, bu sayede iş dünyasının ihtiyaç duyduğu tedbirlerin ve desteklerin kolaylıkla sağlandığını ifade etti. Aynı zamanda üreticiler, ihracatçılar, tüketiciler gibi ekonominin temel değerlerinin de söz konusu destek paketleri sayesinde pandeminin ekonomik boyutundan en az şekilde etkilendiğini belirten Pekcan, pandeminin ülke ekonomisine alınan tedbirler sayesinde çok büyük zarar vermediğini dile getirdi.

Özel sektör  ve devlet iş birliği modeli konusunda ülkemizin örnek alınacak bir çalışma gösterdiğini belirten Bakan Pekcan, ekonomik tabloya bakıldığı zaman ihracat konusunda normale dönüşe sinyaller almaya başladıklarını söyledi. Haziran ayında gerçekleşen ihracatın hem yıllık bazda hem de aylık bazda artış gösterdiğini söyleyen Bakan Pekcan, pandemi sürecinde kimya sektörünün ihracatında azalma olduğunu ancak Haziran ayıyla birlikte söz konusu sektörde de artışın meydana geldiğini ifade etti.

Dijitalleşme adımlarıyla ihracat güçlenecek ve ihracatçılar doğru pazarlara yönlenebilecek

Yakında devreye girecek olan Kolay İhracat Plarformu sayesinde iş dünyasının önemli bir katkı alacağını ifade eden Pekcan, makine öğrenme algoritmasına sahip olan Akıllı İhracat Robotu sayesinde farklı kaynaklardan elde edilmiş milyonlarca verinin analiz edileceğini, bu sayede ihracatçıların ve üreticilerin doğru pazarlara yönelebileceklerini ifade etti.

Söz konusu portalda firmalara; ülkelerin tüketim verileri, ihaleleri, ihracat prosedürleri, ticaret gereklilikleri gibi ihracata dair birçok bilginin yer alacağını söyleyen Bakan Pekcan, ayrıca Buy From Turkey isimli bir platform oluşturarak, bu platformda Türk firmalarının ürünlerini sergileyebileceklerini söyledi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler