Bakan Pekcan'dan Türkiye'nin ilk e-ticaret verileri

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2019 yılı itibariyle ülkemizdeki e-ticaret hacminin 136 milyar lira olarak kaydedildiğini duyurdu.
25 Haziran 2020 Perşembe

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi Dijital Tanıtım Toplantısı'nda e-ticaret verilerini açıkladı ve bu verilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Verilerin temel kaynaklar olduğunu ve ilerleyen süreçte daha çeşitli veriler geleceğini bildirdi. 

Bakan Pekcan e-ticarete ilişkin açıkladığı verilerde, 2019 yılı itibariyle ülkemizde e-ticaret hacminin 136 milyar lira olduğunu, söz konusu hacminin %85'inin ülkemizdeki e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişler, %9'unun yurt dışından ülkemize gelen siparişler ve %6'sının ise ülkemizdeki tüketicilerin yurt dışından verdiği siparişler olarak gerçekleştiğini söyledi. Daha önceki e-ticaret hacim verilerinin 83,5 milyar lira olduğunu belirten Pekcan, %64'lük bir artışın söz konusu olduğunu duyurdu.

Söz konusu ticaret hacminin 97,5 milyar lirasının kredi kartı ile yapılan alışverişler olduğunu, 8,9 milyar lirasının kapıda ödeme ve 29,5 milyar lirasının ise havale/EFT ile gerçekleştiğini belirten Pekcan, e-ticarette hava yolu sektörünün lider olduğunu belirtti. Hava yolu sektöründen sonra giyim, aksesuar ve ayakkabı sektörünün geldiği, ardından elektronik sektörünün takip ettiğini duyuran Pekcan, yemek, seyahat ve beyaz eşya sektörünün de ticaret hacmi en yüksek sektörler olduğunu belirtti. 

"1 millyar 336 milyon adet sipariş"

Türkiye'de şuan için e-ticaet sektöründe yer alan 68 bin 457 işletmenin yer aldığını belirten Pekcan, e-ticaret yer alan işletmelerin %46'sının İstabul'da olduğunu belirtti. Toplamda internet üzerinden 1 milyar 336 milyon adet sipariş verildiğini belirten Pekcan, kartlı ödemelerin bu sipariş sayısının 532 milyon adet olduğunu, kapıda ödemeli siparişin176 milyon adet olduğunu ve havale/EFT ile 657 milyon adet siparişin verildiğini belirtti.

Her 4 alışverişten 1'inin taksitli olarak gerçekleştiğini söyleyen Pekcan, toplam satışların %76'sının peşin, %24'ünün ise taksitli bir şekilde yapıldığını belirtti. Dönemsel satışlar bazında yapılan değerlendirmede en fazla satışın 2019 Kasım ayında gerçekleştiğini söyleyen Pekcan, e-ticaret sitelerinin bu dönemde yapmış olduğu indirim ve kampanyaların bu ayda siparişin fazla olmasında etkili olduğunu dile getirdi.

 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler