Bakan Selçuk açıkladı! 2021'de çek-bono işlemleri elektronik ortama geçecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2021 yılında bono ve çek işlemlerinin elektronik ortamda düzenlenmesini ve kambiyo işlemlerine konu edilmesini hedeflediklerini belirtti.
24 Kasım 2020 Salı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Türkiye'nin iç ticaret faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Ruhsar Pekcan, ülkemizde ticaret faaliyetlerinin daha kolay bir hale getirmeyi amaçladıklarını ve bu amaç doğrultusunda çek-bono işlemlerini elektronik ortaya taşıyacak karekod uygulaması getireceklerini ifade etti. 2021 yılında bu konuda gerekli adımları atmayı planladıklarını ifade eden Pekcan, KOBİ alacaklarının elektronik ortama aktarılması konusunda gerekli çalışmaların 2021 yılında net bir şekilde yapılacağını ifade etti.

Bu kapsamda yapılan çalışmalar neticesinde MERSİS işlemlerinin kapsamı genişletildi ve "e-Belge" ile "e-İlan" uygulamaları devreye girmişti. 31 Ekim 2020 ile birlikte hayata geçirilen "e-Belge" uygulaması sayesinde bugüne kadar toplamda 23.500 adet e-belge düzenlenmiş oldu. Bunun yanı sıra "e-İlan" uygulamasının da ilk olarak 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle hayata geçtiği görüldü. Ek olarak, "Karekodlu Çek Uygulaması" sayesinde bireylerin geçmiş dönem çek ödemeleri da görüntülenecek hale geldi. Ticaretin kolaylaşmasına yardımcı olan bu uygulama sayesinde bugüne kadar yaklaşık karekodlu çek sayısı 135 milyona ulaştı.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler