Bakan Selçuk, işten çıkarma yasağının devam edebileceğini belirtti

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işten çıkarma yasağının önümüzdeki aylarda devam ettirmeyi düşündüklerini söyledi.
14 Haziran 2020 Pazar

Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte en çok merak edilen konuların başında işten çıkarma yasağının kalkıp kalmayacağı konusu geliyordu. Birçok işveren, işten çıkarma yasağının kalkmasıyla birlikte ücretsiz izinde olan personellerinin işten çıkarılma işlemlerini başlatmak için bekliyordu ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 13 Haziran Cumartesi günü yapmış olduğu açıklamada, iş sözleşmesi fesih etme yasağının önümüzdeki aylarda da devam etmesini istediklerini söyledi.

Zehra Zümrüt Selçuk, bu konudaki işveren desteklerinin devam edeceğini belirtirken, bu yöntem sayesinde yüzbinlerce kişinin işsiz kalmasını önlediklerini belirtti. Bakan Selçuk, şuan için 3 milyondan fazla kişinin kısa çalışma ödeneği aldığını söylerken, aynı zamanda 1 milyonu aşkın kişinin de nakdi ücret desteği aldığını söyledi. Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinin toplamda 10 milyar lirayı bulduğunu belirten Selçuk, ilerleyen süreçte normalleşme desteğinin de gelebileceğini sözlerine ekledi. 

İşsiz kalanlara ve işverenlere birçok destek kapıda

13 Haziran Cumartesi günü NTV'ye birçok açıklamda bulunan Bakan Selçuk, 1 Ocak 2019 ve Nisan 2020 aralığında işten çıkan ya da çıkarılanlara istihdama dönüş desteği sağlayacaklarını, istihdama katkıda bulunan işverenlere ise çeşitli desteklerin geleceğini belirtti. İşsiz kalma süresinin azaltılması konusunda da destek sağlayacaklarını belirten Bakan Selçuk, çalışanların işe geri dönmeleri sonucunda 3 aylık sigorta desteği sağlayacaklarını söyledi. 

Bakan Selçuk açıklamalarının devamında birçok destekden de bahsetti. Gençler için 2 farklı paketlerinin olduğunu ve en kısa süre içerisinde meclise sunulup, netleştikten sonra detayların verileceğini belirten Bakan Selçuk, tamamlayıcı emeklilik sistemi ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı'yla da ortak, kapsamlı bir proje yürüttüklerini söyledi.
 

 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler