Bakan Selçuk'tan nakdi ücret desteği müjdesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mayıs ayı için yapılacak nakdi ücret desteği ödemelerinin bugün başladığını duyurdu
08 Haziran 2020 Pazartesi

Ücretsiz izne çıkarılan işçilerin, maaş kesintisi konusunda problemlerini biraz da olsun hafifleten nadi ücret desteğinin 8 Haziran Pazartesi gününden itibaren yatacağı konusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk müjdeyi verdi. Bakan Selçuk yapmış olduğu yazılı açıklamada, ödemelerin bugünden itibaren TC kimlik numarasına göre yatmaya başlayacağını belirtti.

Bazı işçilerin IBAN numaralarının olmaması veya IBAN numaralarında eksiklik olması nedeniyle problem yaşadıklarına değinen Bakan Selçuk, PTT aracılığıyla yine TC kimlik numarasına göre ödemelerin gerçekleşeceğini söyledi. IBAN bilgileri kayıtlı olmayan veya IBAN bilgileri hatalı olan kişiler, PTT'den nakdi ücret desteğini alabilecekler. 

Mayıs ayının ödemeleri 8-10 Haziran aralığında hesaplara yatırılmış olacak

Bakan Selçuk, 15 Mart 2020'den sonra iş sözleşmeleri feshedilen işçilerin de yine 8-10 Haziran aralığında bu ödemelerden yararlanacağını duyurdu. Selçuk, bu kişilerin "işsizlik ücreti" alacaklarını, işsizlik ücreti almaya hak kazanamayan işçilerin ise nakdi ücret desteği ödemesi alacağını belirtti. Yoğunluk nedeniyle bankalarda ve PTT şubelerinde yayılmayı önlemek adıan birtakım önlemler aldıklarını ve bu önlemler kapsamında TC kimlik numaralarının son hanesine göre ödemelerin hesaplara aktarılacağını ifade etti.

TC Kimlik numarasının son hanesi 0,2 ve 4 olanlar, 9 Haziran'a kadar ödemelerini alabilecekler. Ödemeyi hesabında göremeyen vatadaşlar, sisteme girdikleri IBAN'ın doğru olup olmadığını kontrol edecekler. Eğer IBAN hatalıysa, PTT üzerinden kimlikleriyle para çekim işlemi yapabilecekler. TC kimlik numarası 6 ve 8 olanlar ise 10 Haziran'da nakdi ücret desteği veya işsizlik ücreti ödemelerini bankalarından veya PTT şubelerinden alabilecekler.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler