Bakan Varank, Mayıs ayında en hızlı toparlanan 3 ülkeden biri olduk

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin Mayıs ayında en hızlı toparlanan 3 ülkeden biri olduğunu ifade etti.
16 Temmuz 2020 Perşembe

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayi üretimine ilişkin veriler hakkında Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamayla değerlendirmelerde bulundu. Yapmış olduğu değerlendirmelerde Mayıs ayında sanayi üretiminde Türkiye'nin en hızlı toparlanan 3 ülkeden biri olduğunu ifade eden Varank, normalleşme sürecinin sanayi anlamında ülkemiz adına büyük bir yoğunluğa neden olduğunu da belirtti.

Bakan Varank, sanayi üretim endeksinin tüm alt kalemlerinin pozitif gerçekleştiğini ifade ederken, küresel piyasaların tümünün Nisan ayında sert bir daralma yaşadığını ve ülkemizin de bu daralmadan etkilendiğini belirtti. Buna rağmen Mayıs ayında en hızlı toparlanan 3 ülkeden biri olduğumuzu ifade eden Varank, Mayıs ayında sanayi üretiminin Nisan ayına göre ,4 oranında yükseliş gösterdiğini ifade etti.

Bakan Varank'ın Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamada bir grafik de yer aldı. Grafikte ise Türkiye'nin Fransa ve İtalya'nın ardından sanayi üretim endeksi konusunda 3. sırada yer aldığı görüldü. Ayrıca grafikte Türkiye'nin dünyanın önemli ülkelerini de söz konusu endekste geride bıraktığı da dikkatlerden kaçmadı. Türkiye, Mayıs ayı sanayi üretim endeksi konusunda Çin, Almanya, İspanya, ABD ve Güney Kore gibi ülkeler başta olmak üzere, diğer birçok ülkeyi de geride bıraktı. 

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler