Bakan Yazıcı Tüketici Hakları Değişimi Hakkında Bilgi Verdi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, karttan inşaata kadar pek çok alanda tüketici hakları değişimi hakkında bilgi verdi.
27 Mayıs 2014 Salı 00:43


Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, tüketicilerin korunmasını kapsayan kanunun kart aidatı problemi konusunda çözüme ulaştıklarını, tüketicilerin kredi borçlarının taksitlerini ödemesi konusunda uygulanan bankaların zorunlu hesap ücretlerinin ortadan kaldırıldığını açıkladı.

Yeni kanunlara göre ve tüketici hakları değişikliklere göre, artık tüketicilere sözleşme imzalatılmadan önce açık ve net bir şekilde bilgilendirilmesi gerekecek. Bu bağlamda sözleşmelerin tek taraflı olarak değiştirilemeyeceği de hayata geçirilmiş oldu. Tüketicilerden ödenmesi beklenen tüm ücretler ve masraflar, sözleşmenin birer parçası olarak tüketicilere geri verilmesi zorunlu hale getirildi.
Tüketicilerin kredi aldıkları bankalar ile zorunlu olarak sigorta yaptırmaları mecburiyeti de ortadan kalkıyor. Herhangi bir zorlama olmadan tüm tüketiciler, farklı bir sigorta şirketine ibraz edebilecek ve bankalar bunu kabul etmek durumunda olacaklar.

Konut Kredisi Alanlara Müjde!

Konut kredilerinin erken ödendiği takdirde beraberinde gelen sorumlulukların da hafiflemesiyle birlikte yeni tüketici hakları kapsamında mevcut olan düzenlemelere oranla kıyaslandığı zaman, %2 oranındaki erken ödeme tazminatları, 36 aya kadar uzayan vadeli kredilerde %1 oranına düşürüldü.

Ayrıca tüketicilerin konut kredilerinin taksitlerini ödemesi için zorunlu olarak açtırılan hesapların içerisinden yıllık ücret ve birtakım masrafların da alınması ortadan kaldırılmış oldu.
Kapıdan işyerleri dışında satış yapmak isteyenler de mevcut uygulamalar da olduğu şekilde Bakanlıktan gerekli belgeleri alarak satış işlemlerini yapabilecekler. Bakanlık tarafından kayıt altına alınan firmalar daha kolay bir şekilde denetlenebilecek.

Kategori:

Diğer Haberler