Bakanlık otobüs fiyatlarına düzenleme getirdi. Artık biletler tavan fiyatlara göre satılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan uzun süredir beklenen açıklama geldi. Bakanlık artık bilet fiyatlarının tavan fiyat uygulamasına tabi olacağını duyurdu.
12 Haziran 2020 Cuma

Otobüs bilet fiyatları tüm illerde geçtiğimiz aylardan itibaren ciddi anlamda yükseliş gösterdi. Bilet fiyatlarına yapılan yüzde 100'lük zamlar, birçok vatandaşın tepki göstermesine ve şehirler arası seyahat ederken maddi anlamda zorlanmasına neden olmuştu. Otobüs firmaları ise otobüslerin doluluk oranının pandemi sürecine dair getirilen kararlar nedeniyle yarı yarıya düştüğünü ifade etmişlerdi. Hal böyle olunca hem tüketicilerin hem de otobüs firmalarının şikayetlerini dinleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bilet fiyatlarında tavan fiyat uygulamasına gidileceğini duyurdu.

Normalleşme sürecinin devam ederken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yeni bir tavan fiyat uygulaması getirdi. Getirilen bu uygulama ile birlikte fiyatlarının %30-40 oranında aşağı çekilmesi beklenirken, otobüslerdeki doluluk oranının da yeni kararla birlikte %20-25 oranında artması amaçlandı. Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı'nın açıklamış olduğu yeni kararlar neticesinde artık aynı ailenin fertleri otobüste yan yana seyahat edebilecekler. Böylelikle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, otobüslerin doluluk oranının %75'e kadar çıkmasını ve fiyatların da düşmesini sağlamış oldu.

Bakanlık yapmış olduğu duyuruda uygulamanın 31 Temmuz'a kadar geçerli olduğunu da belirtti. Ayrıca, uygulamanın önümüzdeki günlerde beklenen sonuçları vermesi durumunda kalkabileceğini de ekledi.

İstanbul-Ankara bilet fiyatları ne kadar?

Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni kararlar neticesinde en çok merak edilen bilet fiyatları arasında İstanbul-Ankara bilet fiyatları yer aldı. Düzenlemeden önce maksimum 160 liraya satılabilen bilet fiyatları artık maksimum 120 liraya satılabilecek.

301 ila 350 kilometre arasında bilet fiyatları düzenlemeden önce 150 lirayken, yeni düzenlemeyle birlikte 110 liraya düşecek. Ayrıca 901-1000 kilometrelik seyahat düzenlemeden önce makismum 250 liraya yapılabiliyorken, bakanlık tarafından getirilen düzenleme ile birlikte bu seyahat, en fazla 185 liraya yapılabilecek.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler