Bakanlık duyurdu! Çiftçilere 780 milyon liralık hasar tazminatı ödenecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 yılında meydana gelen doğal afetlerin 57 ildeki üreticileri kötü etkilendiğini ve bu konuda gerekli hasar tazminat çalışmalarının başladığını duyurdu.
12 Haziran 2020 Cuma 09:30


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 11 Haziran Perşembe günü çiftçileri ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli, 2020 yılı içerisinde 57 ilde çeşitli doğal afetlerin gerçekleştiğini ve bu doğal afetlerin 163 bin 850 üreticiye zarar verdiğini duyurdu. 4 milyon dekarı aşkın tarımsal alanın bu doğal afetler nedeniyle zarar gördüğünü belirten Pakdemirli, tarım sigortası poliçesi olan çiftçilerin 780 milyon liralık hasar tazminatından yararlanacağını duyurdu.

2020 yılında 57 ilde görülen aşırı kar yağışı, aşırı sıcak, aşırı yağış, deprem, çığ, su baskını, güneş yanığı, dolu, fırtına, heyelan, yangın, hortum, kırağı düşmesi gibi afetlerin toplamda 4.328.685 dekar alanı etkilediğini belirten Pakdemirli, bu afetlerin büyük çoğunluğunun ise Mayıs ayında gerçekleştiğini duyurdu. Tarım sigortası kapsamına giren afet olayları nedeniyle zarar gören bu üretim arazilerinin hasar tespit çalışmaları sonucunda 780 milyon liralık zarara uğradığını söyleyen Pakdemirli, ekspertiz çalışmalarının tümüyle sonlanmasının ardından ödemelerin yapılacağını söyledi.
Tarım sigortası poliçesi olan çiftçilerin TARSİM hasar raporu ile ödemelerini Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nde başvurarak alabileceklerini belirten Bakan Pakdemirli, tarım sigortası poliçesi olmayan çiftçilerin de hasar ödemesi alabileceklerini söyledi. Pakdemirli, tarım sigortası olmayan çiftçilerin İl/İlçe Hasar Tespit Komisyonu'na başvurarak, buradan aldıkları raporla Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nden alabileceklerini belirtti.

TARSİM kapsamında olmayan afetler nedeniyle zarara uğrayan çiftçiler İl Acil Destek Ödeneği talep edebilirler

TARSİM kapsamında olmayan afetler nedeniyle mağdur olan çiftçiler,bu konuda yardım talebinde bulunurken, Bakan Pakdemirli beklenen müjdeyi verdi. TARSİM kapsamında olmayan doğal afetler nedeniyle zarara uğrayan çiftçilerin öncelikle çiftçilerin İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurmaları gerektğini belirtti. İl/İlçe Tarım Müdürlükleri tarafından yapılan hasar tespit çalışmalarının sonuçlanmasının ardından ilgili valiliklerden Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı'na İl Acil Destek Ödeneği talebi oluşturularak ödeme alınabileceğini söyledi.

Aşırı sıcakların TARSİM kapsamına alınacağı müjdesi geldi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mayıs ayında meydana gelen aşırı sıcaklar ve sonrasında gelişen düzensiz hava koşullarının Akdeniz ve Ege bölgelerinde ciddi hasarlara yol açtığını söyledi. Pakdemirli, özellikle bu bölgelerde turunçgil, zeytin ve bağ üretim alanlarında meydana gelen hasarlarda ciddi bir artış olduğunu belirtiken, aşırı sıcakların yıllar sonra ilk defa bu denli turunçgilleri etkilediğini söyledi.

Turunçgillerin aşırı sıcaklar nedeniyle ciddi ölçüde zarar görmesi nedeniyle TARSİM kapsamının genişletilmesi konusunda gerekli çalışmaları yaptıklarını dile getiren Pakdemirli, aşırı sıcakların TARSİM kapsamında yer almadığını ancak en kısa süre içerisinde kapsama alınacağını söyledi. Bu konuda yoğun bir talep olduğunu ve bu talebi dikkate alıp, narenciyede sıcaklık zararının TARSİM tarafından karşılanması adına bilimsel bir çalışma başlatıklarını söyleyen Pakdemirli, tarımın doğal afetlerden en çok etkilenen sektörlerden biri olduğunu ve çitfçilerin mutlaka tarım sigortası yaptırmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler