Bank Asya'ya 1 milyar TL'lik izin

Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz, kısa süre önce SPK'dan 1 milyar TL'lik TL cinsi kira sertifikası ihracı için izin aldıklarını söyledi.
09 Ekim 2013 Çarşamba 00:00


Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz, kısa süre önce SPK'dan 1 milyar TL'lik TL cinsi kira sertifikası ihracı için izin aldıklarını söyledi.

Bank Asya genel müdür Ahmet Beyaz, kısa bir süre önce SPK’dan aldıkları kira sertifikası ihraç izni ile ilgili Reuters'a açıklama yaptı. Açıklama da bu yıl yaptıkları 250milyon dolar ve 125 milyon TL tutarındaki ihraçları hatırlatan Beyaz; yılın son çeyreğinde bir ihraç daha planladıklarını söyledi.
Bank Asya iştiraki olan Asya Yatırım tarafından gerçekleştirilecek olan ihraç için Asya Varlık Kiralama 22 Temmuz'da SPK'ya başvurmuştu.

Bank Asya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyzullah Eğriboyun, eylül ayı başında; bu yıl içinde en az 125 milyon lira tutarında İslami finansal sertifika türü olan Sukuk ihracı daha gerçekleştirmeyi planladıklarını söylemişti.

Ahmet Beyaz, SPK'nın bu yıl 5 yeni TL cinsi sukuk ihracına izin veren düzenlemesinin de sektörde büyük yenilik getireceğini de belirtti.  "SPK'nın yeni düzenlemesi sadece sınırlı bir sayıda ihraca da izin vermiyor. Yapıya uyan yeni nesil ihraçların da önünü açacak kadar geniş bir düzenleme. Sektöre olumlu etkilerinin olacağını düşünüyorum" dedi.

Sukuk ile ilgili düzenlemenin Mayıs ayı sonunda başbakanlığa gönderildiğini belirten Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, özellikle faizsiz bankacılık alanında bu yeni araçlara bu yıl içinde milyar dolarlar seviyesinde ilgi olacağını beklediklerini söylemişti

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler