Bank Asya'ya 250 Milyon Dolarlık Kaynak!

Bank Asya 250 milyon dolarlık büyük bir kaynak buldu.
17 Şubat 2015 Salı 12:24


Yönetimine el konmasının ardından bir anda ülke gündeminde ilk sıraya yerleşen Bank Asya ile ilgili yeni haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Çoğu zaman kamuoyunu şaşkına çeviren bu haberler ilginç detaylar da barındırıyor. Bankaya dair son haber merak uyandırdı. Çünkü bu haber Işık Sigorta ile ilgili… 

Bank Asya’nın iştiraki olan Işık Sigorta satılacak mı? Bu sorunun yanıtı için tüm gözler Hazine Müsteşarlığı yönüne çevrildi. Çünkü böyle bir karar alınması için Hazine Müsteşarlığı’nın onay vermesi gerekiyor. Teyit edilmemiş olan bilgilere göre iştirakin değeri dahi belirlendi ve hatta satış konusunda el sıkışıldı. Ancak henüz bu bilgileri doğrulayan bir açıklama gelmedi.

Ön Anlaşma İmzalandı mı?

Bir yatırım bankası görevlisi konuya dair iddialı bir açıklama yaptı. Işık Sigorta için 250 milyon dolarlık bir değer biçildiğini ima etti. Bu değer üzerinden şirketin satışının gerçekleşmesi için ön anlaşmanın yapıldığı da söz konusu bankacının iddiaları arasında yer alıyor. Şayet iddia doğruysa ve satış işlemi gerçekleşirse bankanın kasasına 250 milyon dolar girecek.
Bankanın yeni yönetimi ise soruları yanıtsız bırakmayı tercih ediyor. Bir yandan da bankaların onlarca hissedarı yasal yollara başvurma hazırlıklarını tamamlamak üzere.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da Açıklama Yapmıyor!

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, uzun süredir Bank Asya’ya dair soruları yanıtsız bırakan isimlerden biriydi. Ancak Babacan ardı ardına gelen sorulara dayanamayarak suskunluğunu bozdu. Kamu oyunu tatmin eden bir açıklama yapmayan Babacan, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nu adres olarak göstermekle yetindi.
Bir bankacıdan gelen açıklama ise gidişata dair bazı ipuçları içeriyor. Bankacı açıklamasında “Geçen hafta Bakan Babacan hem Merkez Bankası hem de BDDK yönetimine sahip çıktı. Bu kadar yıpratılan iki kurum uzun süreden beri ilk kez sahiplenildi, destek aldı” şeklinde ifadeler kullandı.  

Kategori:

Diğer Haberler