Bank Asya Yönetimine TMSF Hamlesi

TMSF Bank Asya'nın yönetimine el koydu.
06 Şubat 2015 Cuma


Bank Asya yönetimine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konması piyasalarda büyük yankı uyandırdı. Ekonomi dünyasının önemli isimleri konuya dair görüşlerini kamu oyu ile paylaşmaya başladı. Bu isimlerden biri de Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz oldu.

“Mesele çözümsüz hale gelmeden en yapıcı, düzeltici bir hamledir” diyerek TMSF’nin Bank Asya yönetimine el koymasını olumlu değerlendirdi. Çünkü bu kararın bankanın daha sağlıklı ve daha sağlam bir mali yapıya kavuşması açısından faydalı olacağı görüşünü savunuyor. Akyüz görüşlerini şu ifadelerle açıkladı: “TMSF tarafından banka yönetiminin üstlenilmesi, Bank Asya’nın daha sıhhatli ve daha sağlam bir mali yapıya ulaştırılması gayreti olarak görüyorum. Bankanın normal bankacılık faaliyetini daha sağlıklı şekilde sürdürüleceğini ümit ediyorum. Bu geçici sıkıntılı sürecin inşallah bittiğini umuyorum. Katılım bankacılığı sektöründe tecrübesi olan uzun yıllar sektörde çalışmış, sektörün prensiplerine ve çalışma kurallarına yakın, sektörü ve sistemi özümsemiş arkadaş grubu olduğunu görüyoruz.”   

“Türkiye Tecrübelerden İstifade Ediyor”

Bu olayın kısa sürede sonuca bağlanıp bağlanamayacağı şeklindeki bir soruya Akyüz şu yanıtı verdi: Burada önceki yıllardaki tecrübelerden Türkiye istifade ediyor. Daha önce meselelere bu denli proaktif yaklaşılamamıştı. Mesele çözümsüz hale gelmeden proaktif bir yaklaşım oldu. Bunu da sektörde ve finans dünyasında mümkün mertebe en yapıcı ve düzeltici bir hamle olarak görüyorum. Doğru ve proaktif bir yaklaşımdı. İnşallah banka sektördeki güçlü oyunculuk pozisyonunu tekrar elde edecek.”
TKBB Genel Sekreteri Osman Akyüz “beni öncelikle bankanın sıhhati, sistem içinde var olması, çalışanların ve hesap sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması daha çok ilgilendiriyor” sözüyle konuya bir bütün olarak yaklaştığını kanıtlamış oldu.

“İyi Bir Sinerji Meydana Gelecek”

Akyüz bankacılık sektörünü gelecekte nelerin beklediği yönündeki tahminlerini de kamuoyu ile paylaştı. Pozitif yöndeki açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sistematik bir sorun yok. Katılım bankacılığı Türkiye’de sistemi tamamlayan yeni bir model… Gelecekte yeni oyuncular gelecek. Bu hadisenin katılım bankacılığı anlamında iç ve dış piyasada olumsuz yansıması olmaz. Sektör büyüyecek, iyi bir sinerji meydana gelecek.”

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler