Banka Kredisi Çekerken Bunlara Dikkat

Banka kredisi çekerken çeşitli adlar altında yapılan kesintilerin iadesi için başvuran tüketicileri caydırmak amacıyla bankaların çeşitli yollara başvuryor.
17 Mart 2014 Pazartesi 11:18


Son yıllarda bankacılık işlemlerinde alınan haksız ödemelerin önüne geçilmesi adına, vatandaşlar bilgilendiriyor. Bankaların dosya masrafları, kredi kartı kullanım ücreti, hesap işletim ücreti adı altında, banka kullanıcılarından aldıkları ücretlerin geri ödemelerinin yapılması adına verilen hukuk mücadeleleri gündeme geliyor.

Yayın organları tarafından sıklıkla haberi yapılan bu konudan dolayı, çok sayıda mağdur vatandaş bulunuyor. Yasal olmayan kesintilerle ilgili yapılan şikayetlerin hukuksal süreçte olumlu sonuçlanması bir çok vatandaşın hakkını aramasına vesile oldu.
Hakem heyetlerine yapılan şikayetler sonucunda haksız bulunan bankalara iade talebinin iletilmesi, iadesine yanaşmayan banka ve kurumların yarattığı maddi kayıpların icra yoluyla çözülmesi sıklıkla gündeme geliyor. İl hakem heyetlerine haksız ödemelerle ilgili şikayetlerin büyük kısmı bankalarla alakalı oluyor. Son bir kaç yıldır değişen faiz oranları, yeniden yapılandırma işlemleri dolayısıyla bankalarla yeniden muhatap olan kişiler, bankalar tarafından alınan haksız ve yasal olmayan işlem ücretlerini kurumlardan isteyerek hakkını arıyor.

Kullanılmış kredinin dosya masraflarını geri alabilmek için toparlanması gereken belgelerin içinde bankadan alınması şart olan bazı evraklar bulunuyor. Bu evraklar için istenen yüksek bedellerde son günlerin en çok tartışılan konuları arasında yer alıyor.


Diğer Haberler