Bankacılık Devi Kamu Hisselerini Satışa Çıkardı

İngiltere Hazinesi dev banka Royal Bank Of Scotland’ın kamu hisse satış sürecini başlattı.
05 Agustos 2015 Çarşamba 07:25


İngiltere Maliye Bakanı George Osborne Haziran ayında Londra’nın finans merkezi City Of London’da yaptığı bir konuşmada 45 milyar sterlin yardım yaparak kurtardıkları RBS’de olan hisselerinin satışa çıkarılacağı bilgisini vermişti.

Satıştan elde edilen ilk gelir 2.1 milyar sterlin

Bakanın açıklamasının akabinde İngiltere RBS’deki kamu hisselerini satışa çıkardı ve ilk satıştan 2.1 milyar sterlin gelir elde etti. Satışı değerlendiren Maliye Bakanı bunun bankanın özel sahipliğe geri döndürülmesi açısından çok önemli bir adım olduğunu belirtti. bununla birlikte yapılan satış sayesinde İngiltere finansal istikrarını korumaya devam edeceği ve ekonomi için genel anlamda pozitif bir katkı oluşacağı düşünülüyor.

Yılsonuna kadar tüm kamu hisseleri satılacak

İngiltere 2008 krizinden sonra 45 milyar sterlin yatırım yaparak RBS’de yüzde 62 oranında pay sahibi olmuştu. Satış sonrasında ise bu pay yüzde 56.6’ya gerilemişti. Bakan RBS’nin devlete bağımlı olmayan ancak hala hizmet etmeyi sürdürecek ticari bir banka olarak yeniden konumlandırılması için bu dönemin doğru bir zaman olduğunu ifade etmesi üzerine  RBS’de bulunan Tüm kamu hisselerinin satışının bu yılsonuna kadar yapılacağı düşünülüyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler