Bankacılık İşlemleri “Cep”ten!

Bankacılık işlemlerini cepten yapabilirsiniz.
13 Mayıs 2015 Çarşamba 15:28


Finansal işlemleri artık cep telefonundan yapıyoruz. Mobil bankacılık rakamları her dönemde biraz daha yükseliyor. Mobil bankacılık ile gerçekleştirilen finansal işlemlerin sayısı 2014 yılının son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,3 katına çıktı. Cepten yapılan finansal işlemlerin sayısı 32,9 milyon oldu.

Bu rakamların artmasında en büyük etkenin akıllı cep telefonu kullanımının artması olduğu görüşü hakim. Çünkü 2012 yılında akıllı cep telefonu kullanıcısı oranı % 14 iken 2 yıl sonra bu oran % 39’a yükseldi.
Türkiye Bankalar Birliği verileri de bu yükselişi doğruluyor. Mobil bankacılık hizmetlerinden faydalananların sayısı sadece bir yıl içerisinde 2 kattan daha fazla arttı. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre bu rakam 2014 yılının sonunda 6 milyon 711 bine ulaştı. Peki, en çok hangi işlemler cep telefonu aracılığı ile yapılıyor?

Cepten En Çok Fatura Ödeme İşlemi Yapılıyor!

Sıralamada fatura ödeme, EFT yapma ve vergi ödemelerini gerçekleştirme başı çekiyor. Son dönemde cepten yatırım işlemlerini gerçekleştirenlerin sayısında da belirgin bir artışın olduğu da gözlemlendi. Mobil yatırım işlemlerinin sayısı % 74 oranında arttı. Bu artışla beraber cepten mobil yatırım işlemlerini gerçekleştirenlerin sayısı 2 milyon 687 bine ulaştı.


Kategori:

Diğer Haberler