Bankacılık Sektöründe Kredi Hacmi Azalış Gösteriyor

Bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi 2-9 Mayıs 2014 tarihleri arasında 3 milyar 807 milyon TL azalışla 1 trilyon 48 milyar 797 milyon TL'ye geriledi.
19 Mayıs 2014 Pazartesi 02:55


Bankacılık sektöründe son veriler ışığında yapılan değerlendirmeler, bazı gerçeklerin ortaya çıkmasını sağladı. Yılın ilk altı ayı baz alınarak yapılan çalışmada, kredi hacimlerinde daralmaların ortaya çıktığı saptandı. Aynı ayın bir önceki hacim değerlendirmesi ile bu senenin değerlendirmeleri arasında ortaya çıkan fark, sektör sakinlerinin bu konu üzerine eğilmelerini sağladı.

Rakamların dili

Rakamların diline göz atmakta fayda var. Kredilerin azalması, hayat normlarında beliren bazı durumlarla anlatılabilir. Bu noktada uzmanlar, kredilere duyulan ihtiyacın azaldığı görüşünde birleştiler. Mali kesime ayrılan kredilerde ise, artışlar gözlendi. Arada oluşan dengesizlik, sektör sakinlerinin değerlendirme yapmalarına imkân sağladı.

Yapılacak olan çalışmalar, izlenecek olan politikalar, sektörün yeniden hareketlenmesini sağlayabilir. Tüketicilerin ilgisini çekecek olan faiz politikaları, kredilere olan talepleri artırabilir. Bunun üzerinde çalışmaların yürütüldüğünü söyleyebiliriz. Bilindiği gibi, faiz oranlarında yapılacak olan indirimler, tüketicilerin büyük ilgisini çekiyor. Hal böyle olunca, sektörde ki hacim de genişlemiş oluyor.

Bu konuda uzmanlar, rakamların dilinden iyi anlamak gerektiğini savunuyorlar. İyi anladıktan sonra, yapılacak sağlıklı değerlendirmeler, durumların düzelmesini sağlayacaktır fikri her zaman için ağır basıyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler