Bankacılık Zirvesinde Finansbank Genel Müdürü Konuştu

Sektörde faaliyet gösteren birçok bankanın yer aldığı bankacılık zirvesinde Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu konuşma yaptı.
08 Ekim 2013 Salı 11:33


Sektörde faaliyet gösteren birçok bankanın yer aldığı bankacılık zirvesinde konuşma yapan Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, "Biz ticari kurumlarda boyut için yaptığımız rekabetin faturasını bir anlamda dönüp tüketicilerden kazandıklarımıza kestik. Aslında bu ekonomi açısından faydalı bir şeydir. Çünkü kaynağı tüketenden alıp, düşük fiyatla üretene aktarıyorsunuz" dedi.

Güzeloğlu, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından düzenlenen CEO Club Bankacılar Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, bir banka için yüzde 15 sermaye getirisinin nasıl bir sermaye getirisi olduğunun sorgulanması gerektiğini belirterek, "Yüzde 8 civarında gerçekleşecek bir enflasyon var. Bunun üzerine de yüzde 4 bir büyüme bekliyoruz. Dolayısıyla yüzde 12 civarında ekonominin büyümesini bekliyoruz" dedi.
Ekonomi büyürken birtakım değerlerin de büyümesinin gerektiğini ifade eden Güzeloğlu, "Bu değerlerin başında ekonomideki kredi geliyor. Büyüyen ekonomilerde kredinin ekonominin büyüklüğüne oranının en azından sabit kalması gerekir. Dolayısıyla bankacılık sektörünün en az ekonomi kadar, hatta daha da üzerinde kredi hacmini büyütmesi lazım. O zaman yüzde 12'den daha fazla bir kredi büyümesi beklememiz lazım" şeklinde görüş belirtti. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler