Bankacılıkta Yeni Dönem

Bankacılıkta yeni bir dönem başlıyor! BDDK tarafından hazırlanan ve sektörde büyük heyecan yaratan BASEL II
09 Ocak 2015 Cuma


Bankacılıkta yeni bir dönem başlıyor! BDDK tarafından hazırlanan ve sektörde büyük heyecan yaratan BASEL II taslağının kabul edilmesi, bu yeni dönem için start verilmesi anlamına gelecek. 2012 yılında uygulanmaya başlanan bu taslak bankacılığa dair önemli gelişmeler içeriyor. Aslında bu taslağın sadece belirli bir kesimi değil herkesi yakından ilgilendirdiği belirtiliyor. Peki, bu taslak neleri içeriyor? İşte bankacılıkta yeni dönemin beraberinde getireceği yenilikler… 

  • Bankalar kredilerin iş amacıyla kullanılıp kullanılmadığını takip edecek ve aynı zamanda kredilerin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayacak. Bu takip geri ödeme tamamlanana dek sürecek. 
  • Tüm bankaların ortak kullanımında olan kredi risk havuzu oluşturulacak. 
  • Şirketlerin uzuca kredi alıp almadıklarını kredi notları belirleyecek. Kredi notu düşük olan şirketler ucuza kredi kullanamayacak. 
  • Bankaların daha kolay bir şekilde kaynak bulmaları sağlanacak. Bir yandan sermaye girişine hız verilirken diğer yandan faiz oranları düşecek.
  • Bankacılık sisteminde “kırılgan” yön olan sıcak para akışının tersine dönmesi halinde bankaların zarar görmemesi sağlanmaya çalışılacak. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bu taslağı uzun süre yaptığı gözlemlerin ve topladığı görüşlerin ardından hazırladı. Bu nedenle sektörde en temel sorunlara çözüm getirilmesi, sektörün olumlu yönde bir seyir izlemesinin sağlanması hedefleniyor. 

Düzenleme, KOBİ’leri De Yakından İlgilendiriyor!

BDDK tarafından hazırlanan taslak ile KOBİ’ler tarafından kullanılan kredilerin özel harcamalar için değil iş yatırımı olarak değerlendirilmesi sağlanacak. Daha önce kullanılan kredilerin iş yatırımına harcanmış olup olmadığı, kredi notlarını etkileyecek. 

Bunların yanı sıra bankaların karşılık oranlarında da bir yükselme meydana gelecek. Sermaye akışından etkilenme oranları da düşürülecek. Experian Balkanlar Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Cenker Özhelvacı knuya dair açıklama yapan isimlerden biri oldu. Özhelvacı şöyle bir açıklama yaptı: “ Yabancı ortaklılar ile büyük bankalar bu konuda çok istekli. Yönetmelik yabancılara yön göstereceğinden bankalar yatırımlarını hızlandırabilecekler. Türkiye’de BDDK ile fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bir çok ülkede bankalara danışmanlık hizmeti veriyoruz. Türkiye’nin yanı sıra, etrafımızdaki ülkelerle de çalışıyoruz. Türkiye’de BASEL uyumluluğu için bankalarla da görüşmeye başladık.” 
Diğer Haberler