Bankada Hesabı Olanların Dikkatli Olması Gerek!

Bankaların faiz oranlarını şeffaf bir şekilde göstermediğini içeriyor.
20 Agustos 2015 Perşembe 07:22


Araştırmalara göre, Alman bankaları faiz oranlarında şeffaf olmayarak, haksız kazanç elde ediyor. Araştırma sonrasında 11 bankanın yüzde 13'ten daha fazla faiz aldığı gerçeği ortaya çıktı. Uzmanlar banka hesabı olan bireylerin dikkat etmesi gerektiğini söylüyor.

FAHİŞ MİKTARDA FAİZ ALINIYOR

Stiftung Warentest'in gerçekleştirdiği 2015 yılı araştırmasında bankaların şeffaf olmadığı ortaya çıktı. 1500 bankaya bireysel ihtiyaç kredisi için müşterilerden aldıkları faiz oranlarını soran Stiftung Warentest, bankaların çoğunluğunun soruya yanıt vermemesi üzerine durumdan şüphelendi. Bunun üzerine test uygulaması yapan Almanya'nın en önemli tüketici örgütü, banka hesabı bulunan müşterilerden ortalama yüzde 10,25 faiz oranı alındığı sonucuna vardı.

Testin uygulandığı bankaların içerisinde 11 kuruluşun yüzde 13'ten daha fazla faiz aldığı ortaya çıktı. Uzmanlar, finansman kuruluşların banka hesabı olan müşterilerden bu oranlarda faiz almasnı şiddetle eleştiriyor. Faiz oranlarının, banka hesabı olan mudilerin anlamayacağı şekilde karışık hale getirilmesi de ayrı bir problem oluşturuyor. Bu da bankaların hesap sahiplerine faiz oranlarını net bir şekilde göstermediğini ortaya çıkarıyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler