Bankalar Bu Krediye Zorunlu Karşılık Ayırmayacak

Bu kredi turizm sektörünü yakından ilgilendiriyor.
17 Şubat 2015 Salı 13:30


Bankacılık sektörünün gündemi sürekli değişiyor. Bu kez kredilerle ilgili yeni kararlar alındı. Döviz getiren faaliyetler amacıyla talep edilen kredilere zorunlu karşılık ayrılmama kararı alındı.
Bu karar özellikle turizm sektörünü yakından ilgilendiriyor. Çünkü söz konusu karar bankaların mevcut mevduatlarının büyük bir bölümünü turizmciler ile ihracatçılara kredi olarak vermesi anlamına geliyor. Haliyle bankalar daha karlı bir uygulamaya imza atacak ve beraberinde Türkiye’ye giren döviz miktarında da bir artış meydana gelecek.

Karar Resmiyet Kazandı!

“Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Böylece bankalar tarafından alınan bu karar da resmiyet kazanmış oldu.

Bankalar Hazırlıklara Şimdiden Başladı

Bankaların bu yönetmelikle beraber karlarının artacak olması nedeniyle kısa vadede yeni kampanyalar ile tüketicilere seslenmeleri bekleniyor. Elbette bankaların mercek altına aldığı sektörler öncelikle turizm sektörü ile ihracat sektörü olacak. Ancak bu sektörler ile bağlantılı olan onlarca farklı alanda da bankaların kredi verme yönünde girişimde bulunmaları, yepyeni kampanyalara imza atmaları bekleniyor.

Kategori:

Diğer Haberler