Bankalar Dosya Masraflarını İade Edecek mi?

Kredi dosya masraflarını nasıl iade alabilirsiniz?
17 Şubat 2015 Salı 13:11


Ziraat Bankası’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama, tüm gözlerin diğer bankalara çevrilmesine neden oldu. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bireysel kredi kullanan müşterilerinin ödediği dosya masraflarını, mahkemeye müracaat edilmesine gerek kalmadan, tüketici hakem heyetlerinden gelen karar doğrultusunda müşterilerine geri ödeyeceklerini açıklamıştı. Bu açıklama kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Diğer bankaların müşterileri de dosya masraflarını geri almak istiyor.

Tüketici Hakları Dernekleri Çağrıda Bulundu Ama…

Konuyla ilgili ilk açıklamalar tüketici hakları ve tüketici koruma derneklerinden geldi. Bu kuruluşlar istisnasız tüm bankaların söz konusu ödemeyi müşterilerine yapması yönünde bir çağrı yaptı. Ancak sadece kamu bankalarından bu çağrıya olumlu sinyaller geldi. Özel bankalar sessizliğini koruyor. Hal böyle olunca konuya Türkiye Bankalar Birliği (TBB) el attı. TBB hafta başında bankaların genel müdür yardımcıları ile bir toplantı yapacak ve konuyu netleştirmeye çalışacak.

“Davaları Zaten Kaybediyoruz”

Türkiye Bankalar Birliği’ni harekete geçiren söz konusu açıklamasında Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, tüketicilerin dosya masrafları ile ilgili açtıkları davaları bankaların zaten kaybettiğini belirtmiş ve arada geçen prosedürü bir zaman kaybı olarak nitelemişti. Ancak gözden kaçan bir detay var. Bankalar bu davaları kaybettiği için mahkeme masraflarını da ödemek durumunda kalıyor. Yani bankalar dava sonucu dosya masraflarını geri ödediklerinde daha fazla ödeme yapıyor.
Kamu bankaları da Aydın’ı bu açıklamasında haklı buldu ve Ziraat Bankası’ndan bilgi almaya başladı. Ancak özel bankalar direnişini sürdürüyor. Özel bankaların bu öneriye sıcak bakmama nedenlerinden 2 sonuç çıkıyor: 
  • Bankalar geçmişe dönük dosya masraflarını iadesini haksız buluyor.
  • Elektrik faturalarına yönelik yaşanan gelişmeye işaret ediyor.
Özel bankalardan bir de eleştiri geliyor. Tüketici hakem heyetlerinin elektrik faturalarına yansıyan kayıp-kaçak ödemesi için yapılan başvuruları kabul etmediğini ancak dosya masrafının iadesi için yapılan başvuruları kabul ettiğini belirterek konuya dair tüketici heyetlerini eleştiriyor.
Bankacılardan gelen ortak açıklama ise şöyle: “Elektrik faturası için başvuru kabul edilmiyor ama dosya masrafı için yapılan başvuruların hepsi istisnasız kabul ediliyor. Hatta bazen tüketici hakem heyetleri hiç inceleme yapmadan topluca tüm başvurulara ‘iadesi yapılsın’ kararı veriyor. Bu nedenle mahkemeye gitmeden, savunma istenmeden verilen ödeme kararları haksızlığa yol açıyor. Dolayısıyla kimse bankalardan dosya masraflarının iadesi yapılsın yönünde toplu bir karar beklemesin.
Konuyla ilgili açıklama yapanlardan biri de Tüketici Sorunları Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu oldu. Ziraat Bankası’nın kararını önemli ve anlamlı bulan Ağaoğlu diğer bankalardan da bu yönde karar beklediklerini vurguladı.
Ağaoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sayın Hüseyin Aydın TBB başkanı olarak önemli bir yaklaşımda bulundu. Tüm bankaların bunu takip etmesi ve tüketicilerin ücretini süratle ödemelerini istiyoruz. Böyle toplu bir karar alınmasının üç önemli faydası var, tüketiciler bir an evvel parasına kavuşacak, bankalar davalar nedeniyle ödedikleri ek masraflardan kurtulacak ve tüketici asliye mahkemeleri de esas işlerine dönebilecek. Toplu bir karar alınmasından zararlı çıkacak bir tek grup var o da dosya masraflarınızın iadesini takip ediyoruz vaatleriyle tüketiciyi kandıran boş dilekçe dolandırıcıları.”  

Dosya Masrafının İadesi Süreci Nasıl İşliyor?

  • Dosya masrafını almak isteyen tüketicilerin Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurması gerekiyor.
  • Hakem heyeti başvuru yapan tüketicilerden ödenen dosya masrafının kaydın talep edebiliyor. Bazen bu kaydı direk olarak bankadan da isteyebiliyor.
  • Gelen bilgiler doğrultusunda Tüketici Hakem Heyeti bankadan savunma istiyor. 
  • Savunma sonrasında (savunmanın gelmemesi halinde dahi) karar alınıyor ve bu karar genellikle dosya masrafının tüketiciye iade edilmesi yönünde oluyor.
  • Kaybeden taraf mahkeme masraflarını da ödüyor. 

Kategori:

Diğer Haberler