Bankalar Hatay'daki yangına duyarsız kalmadı ve yüzbinlerce fidan bağışlandı

9 Ekim'de Hatay'ın çeşitli ilçelerinde başlayan orman yangınlarına bankalar duyarsız kalmadı ve yeni bir fidan kampanyası başlatıldı.
16 Ekim 2020 Cuma

Hatay'ın Belen ilçesinde 9 Ekim'de başlayan orman yangınları yurt genelinde büyük üzüntüye neden olmuştu. Yangınlar nedeniyle ciddi maddi hasarlar meydana gelirken, aynı zamanda binlerce hektar alan yanarak etkisiz hale gelmişti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise Hatay'da yanan alanlar için 5 milyon fidan dikileceğini duyurmuş ve herkesi fidan dikmeye davet etmişti. Bakan Pakdemirli'nin açıklamaları vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü ve bu çağrıya bankalar da kayıtsız kalmadılar.

15 Ekim'de İş Bankası Twitter üzerinden bir akım başlattı ve başlattığı akımda 44.810 fidan bağışlayacağını duyurdu. #GeleceğeNefes etiketi ile başlattığı kampanyaya Yapı Kredi'yi davet eden İş Bankası, Yapı Kredi'den de bu konuda olumlu yanıt aldı. Yapı Kredi'nin vermiş olduğu yanıtta ise Hatay'a 30.000 adet fidan bağışlayacağı öğrenildi. Yapı Kredi de kampanyayı sürdürerek Garanti Bankası'nı kampanyaya davet etti. Garanti Bankası ise Hatay'da meydana gelen yangına destek amacıyla 45.000 adet fidan bağışlayacağını Twitter üzerinden duyurdu.

Twitter üzerinden sürdürülen kampanyada ise Garanti BBVA, Akbank'ı akıma davet etti ve Akbank bu daveti kabul ederek, Twitter hesabından Hatay için 50.000 adet fidan bağışladıklarını duyurdu. Ardından QNB Finansbank'ı akıma devet eden Akbank, böylelikle akımı sürdürmüş oldu. Şimdiden bankalar tarafından fidan bağışı yüz binleri bulurken, ilerleye süreçte Hatay'a milyonlarca fidan dikilmesi tahminleri oluştu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler