Bankalar Müşteri Bilgilerini SGK ile Paylaşacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kayıt dışılığın önlenmesi ve eksik bildirimlerin tespit edilmesi amacıyla başlattığı, banka ve diğer kamu kurumlarından bilgi toplamaya yönelik uygulama tebliği yayınladı
12 Haziran 2014 Perşembe 12:22


SGK bilgi paylaşımının yolunu açtı. Kayıt dışılığın önüne geçmek ve bildirimlerin eksik beyan edilmesini önlemek amacıyla başlatılan, banka ve kamu kuruluşlarından bilgi almaya yönelik uygulamanın kapsamının içeriğini SGK açıkladı. Açıklamaya göre özel ve devlet bankalarından daha detaylı bilgiler talep edilebilir.

Daha önce ki kanuna göre SGK; sigortalılıkla ilgili sınırlı kalmak şartı ile kamu kuruluşlarından ve yerel yönetimlerin döner sermayelerinden kişilerin bilgisine ulaşma yetkisi almıştı.
Kayıt dışılığın önlenmesi amacıyla ve bildirimlerin eksiksiz yapılabilmesi için başlatılan, banka ve kamu kuruluşlarından bilgi alma amacıyla belirlenen tebliğ yürürlüğe konuldu. Yayınlanan tebliğe göre; bankalardan daha detaylı bilgi talep edilebilir.

Bilgilerin nasıl talep edileceği ve kapsamı hakkında ayrıntılı bilgi içeren tebliğ yayınlandı. 6 ay işlem görmemiş maaş hesapları, SGK’ya bildirilir. Emeklileri ilgilendiren; bankalardan SGK adına fazla ve gereksiz ödeme yapıldığına dair tespitlerde, geriye dönük olarak kopyasını verir.

Ayrıca maaş üzerinde haciz ya da kesinti veya iade var ise bu bilgiler SGK’ya verilir.
Altyapının tamamlanmasının ardından borçlu işletmelere elektronik haciz uygulanabilir. Ayrıca Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden de borcu olanların tapu bilgileri talep edilebilir.
 

Kategori:
Etiket:
SGK

Diğer Haberler