Bankalarda Yaklaşık 65 Milyon Lira Unutuldu

Bankalarda unutulan hesaplarda yaklaşık 65 milyon lira bulundu.
07 Eylül 2015 Pazartesi 07:31


Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmamış olan hesaplarla ilgili mudilere yapılan çağrılar yanıt vermedi. Hesap sahiplerinin yaklaşık olarak 65 milyon lirayı bankalarda unuttuğu açıklandı. Mudilerin bu paraları alabilmeleri için başvuruda bulunmamaları nedeniyle söz konusu miktar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na aktarıldı.

UNUTULAN HESAPLARDAKİ MİKTAR YAKLAŞIK 65 MİLYON

5411 Sayılı Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesine göre, finans kuruluşlarındaki katılım fonu, mevduat, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son işlemi, herhangi bir yazılı talimatı veya talebi tarihinden itibaren geçen 10 yıllık sürede arayanmayan hesaplar zaman aşımına uğruyor. Bankalar Şubat ayından itibaren, bu çerçevede zaman aşımına tabi tutulan hesaplar ile ilgili duyularını internet sitelerinde yayımladı. Listede yer alan mudilerin 15 Haziran tarihine kadar kimlik belgeleri ile ilgili bankalara başvuruda bulunmaları gerektiği duyuruldu. Ayrıca zaman aşımına uğramış emanet, mevduat ve alacakların listesi Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından da yayımlandı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) verilerinden derlenen AA muhabirinin haberine göre, bazı mudiler ilgili tarihe kadar konuya ilişkin başvurularda bulundu. Ancak yaklaşık 65 milyon liraya tekabül eden miktar hesap sahipleri tarafından hatırlanmayarak bankalara bırakıldı.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na bu yıl devredilen miktar, gecikme ücreti dahil 64,8 milyon lira olarak gerçekleşti. Geçen yıl sonu itibariyle unutkan hesap sahipleri, 36 milyon 323 bin doları bankalara bırakmıştı.

Kategori:

Diğer Haberler