Bankaların Hızlı Kredi Değerlendirme Sistemleri

Bankalardan kredi kullanmak isteyen müşterileri için her geçen gün süreci çok daha kolay hale getirmek üzere cepten kred, gibi sistemler ve uygulamalar geliştiren bankalar hızlı kredi sağlamak için
30 Haziran 2014 Pazartesi 12:43


Bankalar bugünlerde hızlı kredi uygulamalarına yoğunlaştı. Kredi kullanmak isteyen müşterileri için kredi talep etme ve alma sürecini çok daha kolay hale getirmek üzere cepten kredi gibi sistemler ve uygulamalar geliştiren bankalar hızlı kredi sağlamak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

KKB sisteminin kolay kullanımı ve ulaşılabilirliği sayesinde bankalar artık, müşteriyi bürokrasiye ve belgeye boğmadan çok daha hızlı biçimde gerekli prosedürü yerine getirmeyi hedefliyor.  Gelir belgesine göre ve KKB notu sonucuna göre kefilsiz kredi sağlayabilmek bankalar tarafından uygulamaya konan yenilikler arasında yer alıyor. Ancak kefil isteme konusundaki hassasiyet ve tercih bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Ziraat Bankası gibi bürokratik bankalarda bu iş daha hassas iken Bankpozitif gibi bazı bankalar KKB notlarına da bazen biraz daha rahat kefilsiz kredi çıkarabiliyor. Bu aşamada direk başvuru yapmadan önce şube ile bir görüşme yapılması bankaların müşterilerine tavsiye ediliyor.
Kredi başvurusu yapmak için bir diğer hızlı yöntem olarak bankalar tarafından ve pratik bir uygulama olması nedeni ile pek çok kişi tarafından kullanılan cepten kredi onay sistemi oldu.
Hızlı bir sistem olan cepten kredi için de bankalar bu özelliği kullanan müşterilerine sadece 5 dakika içerisinde kredi başvurusu ön değerlendirmesi yaparak başvuruyu yanıtlayabiliyorlar. Bu değerlendirmeden olumlu yanıt alınması ise kefilsiz kredi kullanmaya uygun olunduğu anlamına gelebilir. Ancak yapılan ikinci değerlendirme ile bankaların kefil isteğinde bulunmaları da uygulamada sıklıkla rastlanan bir durum.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler